Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Češi preferují hotovost

Banky 17.05.2016 | 13:47 1 Komentář

Česko jde proti celosvětovému trendu bezhotovostních plateb. Zatímco na světě je v průměru provedeno zhruba 65 % plateb bezhotovostně a 35 % v hotovosti, v České republice je tomu přesně naopak. K tématu bezhotovostních plateb dnes portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI.cz) zveřejnil analýzu. (Tisková zpráva: FAEI)

Svět rychle směřuje k bezhotovostnímu platebnímu styku. Podle jedněch do otroctví, podle jiných k závěrečnému boji s drogovými mafiemi, finančními ekvilibristy a šedé ekonomice. 

Češi ale raději hotovost. Preferuje ji 98 procent obchodníků a 89 procent zákazníků, citoval portál Markétu Šichtařovou z Next Finance. „Zatímco na světě je v průměru provedeno zhruba 65 % plateb bezhotovostně a 35 % v hotovosti, v České republice je tomu naopak,“ sdělil portálu FAEI.CZ mluvčí ČNB Marek Zeman. 

Ve Skandinávii, Izraeli, Jižní Koreji, Austrálii, Švýcarsku, USA však postupují zcela opačně. V Dánsku a v Norsku nemusí hotovost přijímat benzinky, restaurace, obchody, zdravotnická zařízení, ve Švédsku odstraňují bankomaty, většina bankovních poboček už nemá hotovostní přepážky a koncerty skupiny ABBA lze platit jen kartou, v USA se i příspěvky církvím platí elektronicky.

Dánsko od letoška přestalo tisknout bankovky a razit mince a chce je zcela stáhnout z oběhu do roku 2030. V ambiciózní Austrálii to výzkum Westpac Bank předpovídá už na rok 2022, podobnou prognózu však má i Norsko.

V Česku aktuálně koluje 510 miliard korun v bankovkách a mincích. V roce 2011 to bylo jen 390 miliard korun, takže trend je přesně opačný než v rozvinutých zemích, konstatoval portál. Na celkové peněžní zásobě v západních zemích se totiž hotovost podílí asi jen deseti procenty.

Jeden komentář: “Češi preferují hotovost”

  1. Gauner napsal:

    Chobotnicích které se sápou na každého, kdo není její živočišným druhem.Pokud si necháme vzít hotovost, budeme okradení, okupování a bez osobní volby.To je zákon v rozvinutých zemích.Chobotnice která se potichu a zákeřně vkrade na cizí území a víme jak to končí.Podvodníci a prospěcháři mají spadeno na vše, co se hýbe i za cenu strachu a změn které si diktují. Jejich heslo je: Účty nad Penězi, a zákon utrpení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.