Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Češi letos kvůli pandemii plánují kupovat méně dárků. I tak si na ně část z nich půjčí. Zonky radí, na Vánoce se nezadlužujte

Půjčky 15.12.2020 | 13:56 0 Komentářů

Stále existuje nezanedbatelný počet lidí, kteří si letos plánují půjčit na Vánoce. Vyplývá to z průzkumu společnosti IPSOS. Jedním z důvodů je nově dočasný výpadek příjmů v důsledku koronavirové pandemie. Data také ukazují, že 21 % Čechů bude kvůli pandemii COVID-19 kupovat méně dárků než loni. Kampaň Nepůjčujte si na Vánoce, kterou Zonky spustilo i v minulých letech, upozorňuje na to, že právě půjčka na dárky může vyústit ve vážné finanční problémy.

„Půjčka by měla vždy dávat smysl. Dárky na splátky do naší filozofie rozhodně nespadají,“ připomíná šéf marketingu a produktu Zonky Jakub Strýček. „Malé půjčky na vánoční dárky v řádech několika tisíců korun mívají často vysoké úroky a ještě vyšší RPSN, což pro lidi s napjatými rozpočty, kteří se k vánočním půjčkám běžně uchylují, představuje na zbytek roku velkou zátěž. Půjčky totiž většinou mají na 12 měsíců a mohou je ve výsledku i několikanásobně přeplatit,“ vysvětluje.

„Chceme také lidem ukázat, že jako odpovědná společnost nechceme na vánočních svátcích, během kterých bývají lidé vystaveni různým nabídkám na ,výhodné‘ půjčky, nijak profitovat,“ doplňuje Strýček a dodává, že vánoční svátky by měly být především o rodinné pohodě, a ne o dárcích a finančních starostech.

Češi letos plánují kupovat kvůli pandemii méně dárků

Z dat agentury IPSOS vyplývá, že 21 % dotázaných plánuje kupovat kvůli koronavirové krizi méně dárků než minulý rok. Nehledě na pandemii bude méně dárků kupovat téměř 17 % dotázaných. Přibližně stejný počet dárků má v plánu pořídit 53 % Čechů, více pak přes 5 %. Zbytek respondentů (4 %) uvedl, že letos nebude na Vánoce kupovat žádné dárky.

Vliv pandemie COVID-19 se projevil i v důvodech, proč si Češi na Vánoce letos plánují půjčit. Data ukazují, že letos se k tomuto kroku plánují uchýlit přes 3 % Čechů. Kvůli dočasnému výpadku příjmů v důsledku koronaviru si plánuje vzít půjčku 7 % z nich. Doplňují tak ty, jejichž důvodem pro vánoční půjčku je dlouhodobý nedostatek finančních prostředků (téměř 52 %) nebo nedostatečná finanční rezerva (necelých 41 %).

Oproti minulému roku, kdy se k vánoční půjčce plánovalo uchýlit více než 8 % Čechů, představuje letošní číslo pokles o 5 procentních bodů. Výsledky také ukazují, že na Vánoce si nikdy nepůjčilo více než 94 % dotázaných a že přes 2 % Čechů si na Vánoce bude letos půjčovat poprvé. Ostatní dotázaní (3,4 %) uvedli, že si na dárky v minulosti půjčili více než jednou.

Kampaň Nepůjčujte si na Vánoce má za cíl připomenout, že splatit půjčku na vánoční dárky trvá ve většině případů minimálně rok a že touha blízké za každou cenu obdarovat může lidem jednoduše vydláždit cestu do dluhové spirály. Šetření probíhalo od 16. do 19. listopadu 2020 a zúčastnilo se ho celkem 826 respondentů ve věku 18 – 65 let. Sběr dat proběhl skrze platformu Instant Research výzkumné agentury IPSOS s.r.o.

Tisková zpráva Zonky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.