Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Češi na letních dovolených dbají o své zdraví, ale bohužel stále doplácejí na svoji neopatrnost

Čeští turisté v letní sezoně více dbali o své zdraví, ale dávali si méně pozor na svůj majetek a na zapůjčené vybavení. Vyplývá to z letní statistiky ERGO pojišťovny ze škod z cestovního pojištění. „Češi byli v této sezoně všeobecně opatrnější, přesto je celkový počet zejména drobných škod ve srovnání s loňským rokem vyšší,“ potvrdil Pavel Šuranský, člen představenstva společnosti. Při vyhodnocení letní sezony šlo ve srovnání s předchozím rokem v počtu případů o nárůst 21 %. 

Jednoznačně největší nárůst (přes 100 %) v počtu případů byl zaznamenán u škod na zavazadlech. Příčinou byla bohužel nejen poškození způsobená dopravci, ale často šlo také o odcizení zavazadel. Obvykle se jednalo o vykradení vozu, proto je opět na místě připomenout základní pravidla, jako je opatrnost při výběru místa k parkování, dále je důležité neotvírat před odchodem od vozu plný zavazadlový prostor a neponechávat v autě viditelně odložené cennosti.

Další častěji se vyskytující položkou byly škody z odpovědnosti, jejichž hlášený počet meziročně vzrostl o více než 63 %. Nejčastěji se jednalo o případy, jako je ztráta klíčů od ubytovacích zařízení, poškození vybavení, zničení zapůjčené sportovní výbavy nebo ztráta či poničení cizí elektroniky.

Ve statistikách letních pojistných případů tradičně vedly události spojené se zdravím. Celkový podíl škod byl mírně nad třemi čtvrtinami, což je podobné číslo jako v roce 2016. To znamená, že počet nemocí i úrazů je ve srovnání s předchozími sezonami podobný. Z hlediska příčin byl jako obvykle v letních měsících potvrzen častější výskyt střevních a žaludečních potíží. Hned za nimi pak následovaly tradičně ušní nemoci, jako jsou záněty zvukovodů nebo středního ucha, což bývá spojeno s letním koupáním i vyšším počtem rodin cestujících s dětmi, které jsou náchylnější k podobným problémům. „Jako každý rok jsme zaznamenali i některé kuriózní případy, jako je například pokousání opicí, což dokazuje, že není vhodné krmit či dráždit neznámá zvířata. Naopak podle našich statistik si lidé letos dávali větší pozor na typické ‚přímořské úrazy‘, ke kterým patří například šlápnutí na ježka nebo popálení medúzou,“ tvrdí Pavel Šuranský.

Obecně ale Češi byli tentokrát v letních měsících obezřetnější, o čemž svědčil nejen nižší výskyt vážných případů, ale také o 16 % zvýšený počet sjednaných smluv cestovního pojištění oproti loňsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.