Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Češi jsou na Vánoce připravení – dárky má nakoupené už polovina z nás. Slováci a Poláci pořídí Ježíška v prosinci, Bulhaři až na Štědrý den.

Investice 13.11.2014 | 09:43 0 Komentářů

Do Vánoc sice zbývá ještě šest týdnů, ale více než polovina Čechů (51%) už má většinu dárků schovaných po skříních. Na posledních chvíli nechává nákupy jen desetina z nás. Na Slovensku už má nakoupeno 39 % lidí, v Polsku je to jen každý čtvrtý a Bulhaři takto brzy na dědu Koledu nemyslí. Na vánoční nákupy vyráží totiž 35 % z nich až těsně před jejich Štědrým dnem. Vyplývá to z exkluzivního mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo přes 4 tisíce respondentů. (Tisková zpráva: PROFI CREDIT)

Češi jsou, co se týče vánočních dárků, nejpřipravenější. A ženy jsou v tomto ohledu ještě poctivější než muži. Hlavním důvodem je, že se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství. Právě v říjnu a listopadu registrují úvěrové společnosti zvýšený zájem o půjčky. „Oproti ostatním měsícům máme teď zhruba o třetinu víc žádostí o úvěr. Většina lidí (78 %) si půjčí více než 5 000 korun, zpravidla je použijí na nákup elektroniky nebo věcí do domácnosti,“ uvádí marketingový ředitel PROFI CREDIT Ladislav Pavlík.

Vánoce na dluh

Z průzkumu Ipsos vyplývá, že si o Vánocích vezme půjčku každý šestý Čech a Slovák. V Polsku takto řeší dárky téměř čtvrtina lidí (22 %), v Bulharsku má Vánoce na dluh dokonce každý třetí. „Nejvíc si půjčují Slováci, v průměru 9 900 korun, Češi si půjčí na Vánoce v průměru 7 300 korun. Poláci a Bulhaři si půjčují více, ale menší sumy – něco přes 3 000 korun,“ doplňuje Ladislav Pavlík.

U stromečku chceme překvapení

Většina Čechů (69 %), Slováků (69 %), Poláků (78 %) i Bulharů (79 %) chce být na Štědrý den překvapená. Dárky si raději pro jistotu nadiktuje nebo koupí sám každý třetí Čech a Slovák a každý pátý Polák a Bulhar. Nejfrekventovanějšími dárky jsou v Česku a Polsku hračky a hry pro děti, na Slovensku a v Bulharsku oblečení. Češi jsou také králové v dárkových poukazech. Voucher nebo peníze dává svým blízkým každý osmý Čech.

Zástupci úvěrových společností varují, aby lidé v obchodech nepodlehli nákupnímu šílenství. „Vždy je dobré si stanovit limit, a ten v žádném případě nepřekračovat. Půjčky slouží k nákupu věcí, které opravdu potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok,“ říká marketingový ředitel PROFI CREDIT Ladislav Pavlík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.