CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

21. 03. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Češi a finance: Průměrné české domácnosti zbude na konci měsíce přes 7 tisíc Kč

 

Přestože má většina Čechů potřebu našetřit co největší finanční rezervu, polovině z nás leží ušetřené peníze na běžných účtech nebo doma. Průměrné české domácnosti zbude po zaplacení všech měsíčních výdajů 7 400 Kč. Osmina lidí si neodkládá stranou ani korunu. To vzešlo z průzkumu Češi a finance, který realizovala Sberbank.

Loading



 

Naprostá většina českých domácností si peníze dává pravidelně stranou (88 %). Každý druhý tak činí prostřednictvím nějaké formy spoření s podporou státu, například stavebního, důchodového, životního spoření. Přesto ale více než polovina lidí nechává volné peníze po zaplacení všech účtů na svém běžném účtu (43 %) nebo doma (16 %). Na běžném účtu nechává peníze ležet více než každý druhý člověk nad 50 let. Přes 40 % Čechů si finance pravidelně posílá na spořicí účet. Průměrné české domácnosti zbude na konci měsíce 7 400 Kč.

*Sberbank Češi a finance: Tabulka pěti nejčastějších měsíčních zůstatků Čechů podle pohlaví, věku a typu domácnosti.

„Pravidelné ukládání financí na zvláštní účet může být velmi efektivním způsobem, jak vytvořit dostatečně velký finanční polštář pro budoucí potřeby či nenadálé situace. Ideálním řešením je založení spořicího účtu, kde jsou peníze okamžitě k dispozici a na rozdíl od běžného účtu zhodnocovány. Jen při našem aktuálním úroku 1,03 procenta domácnosti, kterým zbyde uvedených 7 400, ročně přicházejí o více než 900 Kč,“ říká Radka Černá ze Sberbank.

Další formou zhodnocení jsou investice. Podle průzkumu jsou momentálně jednorázové investice doménou lidí s nejvyššími příjmy, mnohem častěji mužů (20 %) než žen (10 %). Podle odborníků Sberbank CZ jsou ale vhodné i pro lidi s nižšími příjmy. „Investovat může v dnešní době v podstatě každý, kdo dokáže dát pravidelně stranou alespoň pět set korun měsíčně. Ty mu mohou při dynamické strategii s úrokem 6 % ročně vynést téměř 150 000 Kč za 15 let[1],“ udává příklad Radka Černá ze Sberbank.

REKLAMA

Z průzkumu také vyplývá, že každý osmý Čech si nedává stranou žádné peníze. Jako nejčastější důvody uvádí, že mají rádi své peníze ihned k dispozici, nevyznají se ve formách spoření a investování, případně jim po splacení nutných měsíčních výdajů nezbyde dostatek volných prostředků.

Češi se považují za šetřivé

Za šetřivého a skromného člověka se považuje polovina Čechů, zejména pak lidé nad 50 let (60 %). Vydělávat a množit peníze pak zase baví především nejmladší generaci do 30 let (53 %). S rostoucím věkem pak lidé tento názor rapidně opouští. V utrácení peněz jsou rozvážnější muži (58 % dobře zvažuje každý výdaj) oproti ženám (47 %).

[1] Jedná se o modelový příklad dlouhodobého zhodnocení investice. Může se v čase měnit v závislosti na reálném vývoji kapitálových trhů.

Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Průzkum: Češi a investice

Lidé se domnívají, že investování není snadné, a přiznávají, že mu moc nerozumí. A souhlasí s tím, že investice jim mnohdy nabízejí i nedůvěryhodné firmy. V otázce investování si tak nechají poradit, na tom nejlepším zdroji informací se ale neshodnou.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 09. 2023

Studie – euro má nulový dopad na rozvoj obchodu

Z hlediska příznivců přijetí eura zdrcující studie vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance (zde). Efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie je podle ní v zásadě nulový.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *