Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Červnové PMI by již měly naznačit stabilizaci

Jednání ECB i FOMC jsou za námi. I tento týden ale bude pozornost hráčů na trhu směřovat k centrálním bankéřům. Ti američtí se dnes scházejí na bankovní konferenci, ECB pak pořádá svou výroční konferenci trvající až do středy. Ve čtvrtek bude Euroskupina projednávat situaci v Řecku, dotknou se zřejmě i Itálie. Ekonomický kalendář je pro tento týden spíše chudší. Z USA stojí za zmínku pouze data z trhu nemovitostí, z Evropy se pak v závěru týdne dočkáme rychlých odhadů červnových PMI. Data by měla poukázat na stabilizaci situace po jejich poklesu v předchozích měsících.

Červnové PMI ukončí letošní sestupnou tendenci

Květnová americká o data počtu zahájených staveb i prodejů stávajících nemovitostí by po dubnovém propadu měla opět vzrůst. Série slabších PMI by též měla být za námi. Červnové statistiky by měly zaznamenat zlepšení nálady zejména v sektoru služeb. Mírný vzestup ale předpokládáme i v průmyslu. Z teritoriálního pohledu čekáme další zlepšení ve Francii, v Německu sice index zřejmě klesne, i tak ale zůstane nad hodnotou za celou eurozónu. Jakékoliv zklamání v těchto datech bude znamenat riziko pro náš scénář růstu eurozóny během Q2 18 o 0,6 % q/q.

Polská květnová data ovlivnily kalendářní efekty

Od maďarské centrální banky nelze ani přes slabost tamní měny na zítřejším zasedání očekávat změnu v nastavení měnové politiky. České i polské ceny průmyslových výrobců jsou na vzestupu, významný je vliv vyšších cen ropy. Trendy na polském trhu práce zůstávají za květen v podstatě neměnné, zaměstnanost i mzdy rostou a podporují tak skrz vyšší spotřebu domácností maloobchodní tržby. Průmyslovou výrobu srazí nižší počet pracovních dnů.

Zaostřeno na dnešek: den centrálních bankéřů

Ze světa se dnes žádného důležitého ekonomického ukazatele nedočkáme, zajímavá z pohledu finančních trhů mnohou být setkání a vystoupení mnoha centrálních bankéřů na konferencích. Z domova uvidíme statistiky květnových cen průmyslových výrobců. Ty potvrdí zintenzivňující inflační tlaky. Polská čísla z trhu práce ukáží na pokračování trendu zvyšující se zaměstnanosti a rostoucích mezd.

Centrální bankéři vystoupí na konferencích

ECB minulý týden oznámila, že letos ukončí program kvantitativního uvolňování, nicméně zvýšení sazeb se zřejmě dočkáme až po letních prázdninách příštího roku. To medián výhledu úrokových sazeb amerických centrálních bankéřů se v minulém týdnu posunul výše. Ve světle těchto událostí mohou být dnešní vystoupení celé řady centrálních bankéřů pro finanční trhy zajímavá.

Euro se ze ztrát po ECB zatím nevymanilo

I když si euro v průběhu páteční seance polepšilo, jednalo se pouze o nepatrnou korekci jeho čtvrtečního pádu. Trh se zatím nesrovnal s tím, že ECB sice na čtvrtletním jednání oznámila, že letos ukončí program kvantitativního očekávání. To se víceméně čekalo. Nečekalo se ale to, že si na zvýšení eurových úrokových sazeb podle ECB zřejmě počkáme až do podzimu příštího roku. My tento krok ale čekáme již před prázdninami.

Inflační tlaky zesilují i v primárních okruzích

Z domova se dnes dočkáme květnových cen průmyslových výrobců. Ty obvykle nemají zásadnější dopad na finanční trhy. Nicméně data zapadnou do současného obrázku zvyšujících se inflačních tlaků. Z pohledu trhu bude zajímavé, jestli ještě do čtvrteční mediální karantény vystoupí některý z centrálních bankéřů. Pokud by se k trojici bankéřů, kteří v minulém týdnu horovali pro vyšší sazby, přidal někdo další, pravděpodobnost růstu sazeb již na červnovém zasedání by se zvedla a koruna by reagovala posílením. Nicméně zbylá čtveřice centrálních bankéřů nepatří mezi jestřáby, pravděpodobnější tak je varianta, že se tržní očekávání ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb během nadcházejících obchodních dní již zásadně nezmění.

Slova centrálních bankéřů na korunu nestačila

I když centrální bankéři přicházeli minulý týden s jestřábími komentáři, česká koruna z toho nijak významně neprofitovala. Již tři členové bankovní rady (viceguvernér Hampl a jeho kolegové V. Benda a T. Nidetzký) se vyjádřili ve smyslu zvyšování úrokových sazeb dříve, než s čím počítá prognóza ČNB. A ta ukazuje až na přelom roku. Všichni tři jmenovaní chtějí diskusi otevřít již na červnovém zasedání. Varianta zvýšení sazeb ke konci června je podle nás málo pravděpodobná, centrální bankéři si budou chtít počkat na novou prognózu, kterou budou mít k dispozici na počátku srpna. Pro trh by srpnové zvýšení sazeb velkým překvapením nebylo, tento krok je v instrumentech peněžního trhu zakalkulován. Koruně se ale během minulého týdne posilovat příliš nechtělo a v průběhu páteční obchodní seance se kurz držel stabilní nad hladinou 25,70 CZK/EUR, tedy v blízkosti hodnot, kde koruna týden zahajovala. Stabilita je patrná i na polském zlotém. Pouze maďarský forint během minulého týdne o více než procento oslabil a udržel si tak korelaci se slábnoucím eurem na globálním trhu.

Jan Vejmělek, ekonomický a strategický výzkum Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.