Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Červencový PMI průzkum z tuzemského zpracovatelského průmyslu je zklamáním

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu soudě dle průzkumu PMI i nadále klesá a situace v tomto sektoru české ekonomiky začíná zaostávat za vývojem v Polsku a Maďarsku.

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v červenci sice vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského března, přesto ale PMI setrvává v oblasti signalizující pokles celkové aktivity.

Dle průzkumu PMI se výroba v tuzemském zpracovatelském průmyslu již vydala k růstu, nové objednávky ale stále klesají, jakkoliv se tempo poklesu zmírnilo.

V tuzemském zpracovatelském průmyslu dále klesá zaměstnanost, zlepšila se ale očekávání výroby ve výhledu na příštích dvanáct měsíců a tato očekávání jsou nejsilnější od října roku 2018.

Nadále očekávám, že se indikátor PMI v průběhu letošního třetího čtvrtletí přehoupne do růstového teritoria, tedy že překoná hranici padesáti bodů, která odděluje růst a pokles aktivity.

 

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, vzrostl v červenci z hladiny 44,9 na úroveň 47,0, zatímco finanční trh očekával nárůst na 49,8.

Indikátor PMI tak v případě tuzemského průmyslu zaostal za očekáváním, a také za mírou nárůstu příslušného indikátoru v Německu a v eurozóně jako celku.

Výsledek je zklamáním i v porovnání s Polskem, kde se PMI vyšplhal na úroveň 52,8, a také s Maďarskem, kde se PMI též přehoupl přes padesátibodovou úroveň, konkrétně na 50,8.

 

Tuzemské firmy i nadále zápolí se slabou poptávkou, příznivou zprávou z červencového PMI průzkumu je ale zlepšení očekávání, co se týče růstu výroby v příštích dvanácti měsících.

Průmysl a obecně ekonomika jako celek se zvedají z otřesu, jenž způsobil koronavirus a s ním související omezení ve výrobě, službách a ve fungování společnosti jako takové.

Jakkoliv dění okolo koronaviru bude představovat nejistotu i do dalších měsíců, tak očekávám, že i tuzemský průmysl v průběhu letošního třetího čtvrtletí vykáže nárůst indikátoru PMI nad klíčovou úroveň padesáti bodu, tak jak se to v červenci podařilo Polsku, Maďarsku a také eurozóně jako celku. 

Poté, co předběžný údaj o HDP za letošní druhé čtvrtletí vykázal mírnější pokles české ekonomiky, než se čekalo, působí červencový PMI průzkum z tuzemského zpracovatelského průmyslu jako zklamání.

Přesto jsme ale již v situaci, kdy průmyslová výroba na meziměsíční bázi roste, v meziročním vyjádření ovšem bude klesat dle všeho i po celý zbytek letošního roku a poptávka má stále výrazný prostor kam se zlepšovat, po kolapsu způsobeném koronavirem.

Pro celý rok 2020 očekávám pokles průmyslové výroby blízký úrovni 9 %, k meziročnímu růstu se tuzemský průmysl vrátí až v roce 2021.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.