Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Červencová průmyslová výroba v eurozóně: lepší čísla, než se čekalo

Makro 14.09.2015 | 12:56 0 Komentářů

Průmyslová výroba v eurozóně hlásí za červenec pozitivní čísla, dokonce lepší, než se čekalo. Červencový růst výroby ale přichází po dvou slabších měsících, je proto potřeba, aby byl dobrý červencový výsledek potvrzen růstem výroby i v dalších měsících. Nízká cena ropy, uvolněná měnová politika ECB, méně přísné nastavení rozpočtové politiky ve většině zemí eurozóny: to vše jsou faktory, jež hovoří pro růst průmyslové výroby i do dalších měsíců. Rizikem na druhé straně zůstává slabší výkon řady ekonomik emerging markets, divokou kartou pak zůstává situace v Číně. Přesto, jak údaj o červencové výrobě, tak průzkumy PMI ve zpracovatelském průmyslu hlásí, že se průmyslu v eurozóně zatím daří, což je dobrá zpráva pro středoevropské ekonomiky.

Průmyslová výroba v eurozóně zaznamenala v červenci meziměsíční růst 0,6 procenta a meziročně povyskočila dokonce o 1,9 procenta: oba tyto výsledky jsou lepší, než co čekal trh. Na druhou stranu lze ale říci, že kladný výsledek za červenec je namístě, neboť předchozí dva měsíce (květen, červen) vykázaly mírné meziměsíční poklesy výroby. Průmysl v eurozóně má nicméně našlápnuto k tomu, aby vykázal kladný růst výroby i za celé třetí čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření, tak jak to signalizují průzkumy PMI. Pro srovnání: v letošním druhém čtvrtletí průmyslová výroba mezikvartálně mírně klesla, o 0,1 procenta.

Z velkých ekonomik hlásí za červenec meziměsíční růst průmyslové výroby Německo, Itálie a Španělsko, nevalně si naopak vedla Francie. Německo také za červenec hlásí výrazný růst exportů, v samotném červenci naopak zakolísaly objednávky, jež do německého průmyslu přicházejí se zemí vně eurozóny.

Nízká cena ropy, jež je jedním z faktorů podporujících domácí poptávku v eurozóně, by měla pomáhat průmyslové výrobě v eurozóně k růstu i v dalších měsících. Příznivé pro domácí poptávku v eurozóně je také nastavení měnové politiky ECB, jež pozvolna začíná být dobře patrné v oživení toku bankovních úvěrů do ekonomiky. Do třetice: domácí poptávka v eurozóně těží také z méně přísného nastavení rozpočtové politiky ve většině členských zemí. Těmto příznivým faktorům odpovídají i pozitivní signály z průzkumů PMI ve zpracovatelském průmyslu.

Z hlediska rizik nicméně zůstává otázkou vývoj v ekonomikách emerging markets, zejména pak hospodářský vývoj v Číně. Citelné zpomalení čínské ekonomiky by mělo dopad na západoevropský průmysl, v prvé řadě na Německo, a zprostředkovaně tak i na středoevropský region, tedy také na český průmysl. Z tohoto pohledu bude velmi důležité a zajímavé, jaká data budou chodit v dalších měsících: jak o průmyslové výrobě a sentimentu v průmyslu v eurozóně jako celku, tak například údaje o vývoji exportů a objednávek v případě německého průmyslu. Zatím se ale průmyslu v eurozóně daří, což je samozřejmě dobrá zpráva pro ekonomiky středoevropského regionu.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.