Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Čerpání prostředků z evropských fondů a s nimi spojené investiční výdaje se zatím nepodařilo restartovat

Investice 01.03.2017 | 22:40 0 Komentářů

Údaje o hospodaření státního rozpočtu ke konci letošního února naznačují, že čerpání prostředků z evropských fondů a s nimi spojené investiční výdaje se zatím nepodařilo restartovat.

Data o hospodaření státního rozpočtu za letošní únor ukazují, že v tomto samotném měsíci hospodařil státní rozpočet se schodkem 5,4 miliardy korun, což je lepší výsledek než ve stejném měsíci roku 2016, neboť za samotný loňský únor byl vykázán měsíční schodek 18,2 miliardy korun. Celkově ale saldo za první dva měsíce letošního roku vykazuje přebytek 3,7 miliardy korun, zatímco na konci února loňského roku vykazoval rozpočet přebytek 27,7 miliardy korun.

Jakkoliv by bylo předčasné činit na základě údajů za první dva měsíce letošního roku nějaké dalekosáhlé závěry pro celý rok 2017, tak lze přece jen konstatovat, že loňský celoroční výsledek, totiž rozpočtový přebytek na úrovni bezmála 62 miliard korun, letos zopakován nebude a ani to není cílem. Na druhou stranu ale je dosažitelné, aby rozpočet skončil s lepším saldem, než je schodek 60 miliard korun schválený pro letošní rok. Osobně pracuji s předpokladem celoročního schodku na úrovni 40 miliard korun.

Zajímavý je pohled na údaje o transferech prostředků z EU a zrovna tak na kapitálové výdaje státního rozpočtu, jež jsou s čerpáním evropských fondů úzce provázány. V únoru se dále prohloubil meziroční pokles v přílivu prostředků z evropských fondů a na výdajové straně je patrný meziroční pokles také u kapitálových výdajů. Jakkoliv lze předpokládat, že se letos oživí jak čerpání prostředků z evropských fondů, tak kapitálové výdaje státního rozpočtu, tak čísla za první dva měsíce letošního roku podporují domněnku, že toto oživení bude v průběhu letošního roku postupné, a že k němu zatím nedostalo. Především z tohoto důvodu se domnívám, že růst HDP České republiky může v celoročním vyjádření letos dále zpomalit: na 2,0 % po loňském růstu, jenž dle předběžných údajů činil 2,3 %, jakkoliv by závěr letošního roku měl být již jednoznačně ve znamení zrychlení meziročního růstu HDP.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.