Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Ceny zahraničního obchodu klesají. Může za to silná koruna

Makro BH Securities 29.03.2018 | 15:34 0 Komentářů

„Představa, že čeští exportéři mohou přenášet náklady spojené s posilováním koruny vůči cizím měnám na své odběratele, se ukazuje jako milná. Pro zachování konkurenceschopnosti dochází ke snižování vývozních cen,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Zatímco českým vývozcům posilování koruny neprospívá, dovozci i koncoví zákazníci na silnější koruně vydělávají. Tento efekt navíc snižuje míru inflace v České republice,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

V lednu se vývozní ceny meziročně snížily o 4,1 %. Hlavní roli na snižování vývozních cen má posilování koruny vůči euru i dolaru po ukončení devizových intervencí. Čeští vývozci musí být konkurenceschopní na zahraničních trzích. Z tohoto důvodu příliš nemění ceny vyjádřené v zahraničních měnách. Po přepočtu na koruny však fakticky snižují ceny svých výrobků. Nejvíce patrné je to u cen strojů a dopravních prostředků či průmyslového spotřebního zboží.

Česká republika není schopna svou poptávkou měnit ceny na světových trzích. Z těchto důvodů vede posilování koruny ke zlevňování dovozu. V lednu tak došlo k meziročnímu snížení dovozních cen o 5,8 %. Na této situaci vydělávají čeští importéři i koncoví zákazníci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.