Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Ceny výrobců v srpnu stouply ve všech segmentech

Makro 18.09.2017 | 11:25 0 Komentářů

Ceny v průmyslu se v srpnu zvýšily o 0,2 % m/m. V meziročním vyjádření pak jejich dynamika zrychlila na 1,4 %. Za zdražováním stál především vývoj cen na světových komoditních trzích, především ropy. Růst cen ropy se navíc nezastavil ani v září. V současné době se ropa obchoduje za necelých 56 dolarů. Kolem těchto úrovní se nacházela naposledy v dubnu letošního roku. Růst cen průmyslových výrobců bude tedy zřejmě ještě pokračovat. 

Ceny zemědělských výrobců zaznamenaly v srpnu v meziměsíčním srovnání pokles o 0,9 %. V meziročním srovnání si však stále udržují dvouciferné tempo růstu (12,5 %). Ceny stavebních prací zůstávají utlumené. V srpnu stouply meziměsíčně pouze o 0,2 %, což v meziročním srovnání znamená nárůst o 1,6 %. I cenám stavebních prací se však podle našeho názoru blýská na lepší časy. K jejich růstu by měla napomoci oživená investiční aktivita privátního sektoru i vyšší čerpání peněz z fondů EU, které by mělo rozhýbat inženýrské stavitelství.

Celkově tedy budou inflační tlaky v domácí ekonomice sílit. To je důvod, proč očekáváme, že centrální banka zvýší úrokové sazby ještě před koncem letošního roku. Na zasedání 27. září ponechá sazby ještě beze změny, rétorika však podle našeho názoru bude výrazně jestřábí. Ke zvýšení sazeb pak ČNB přistoupí 2. listopadu, kdy bude mít k dispozici novou Inflační zprávu. Koruna by tak mohla prolomit důležitou psychologickou hladinu 26 CZK/EUR.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.