Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Ceny výrobců odráží vyšší inflační tlaky v ekonomice

Podobně jako růst spotřebitelských cen i dynamika cen v průmyslu výrazně přidala. Projevuje se zde zvyšování cen ropy i dalších komodit na světových trzích. Ve stavebnictví je vidět rychle rostoucí poptávka po stavebních pracích a nedostatek kapacity v tomto odvětví. Ceny ve službách si v květnu daly pauzu a po třech měsících nebývale silného růstu jejich dynamika stagnovala. Pokles statistici zaznamenali pouze u cen potravin. Dnes zveřejněné údaje tak potvrzují, že se inflační tlaky v české ekonomice ještě nevytratily.

Ceny průmyslových výrobců v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %. Na jejich růst měla zásadní vliv cena ropy na světovém trhu. Ta v důsledku politické nejistoty na blízkém východě v květnu dosáhla na nejvyšší hodnotu za poslední více než tři roky. Nicméně nezvyšovaly se pouze ceny komodit, pozorujeme také postupný růst cen dopravních prostředků. Ukazuje se, že podnikatelé v průmyslu již postupně přenáší tlak na zvyšování mezd do cen. To se začíná projevovat i ve spotřebitelských cenách. Svou roli sehrává i koruna, která v květnu oslabila a zatím se ji nedaří ztráty korigovat. Meziroční růst cen průmyslových výrobců zrychlil z 1 % v dubnu na 1,5 % v květnu. 

Ceny zemědělských výrobců v květnu pokračovaly v poklesu, který s výjimkou března probíhá na sezónně očištěné bázi od konce loňského roku. Tomu pomáhá slušná úroda ovoce a zdá se, že nedávné srážky pomohly i k lepší úrodě zeleniny. V meziročním srovnání jsou ceny v zemědělství již o 4,2 % nižší. 

Ceny ve stavebnictví pokračují v postupném růstu. Projevuje se oživující poptávka po stavebních pracích a nedostatek kapacity. Stejně jako v jiných sektorech ekonomiky mají  firmy problém najít pracovní sílu.

Ceny ve službách zastavily svůj překotný růst z předchozích měsíců. I tak jejich meziroční inflace zrychlila z dubnových 1,7 % na 1,8 %.

Inflace cen v průmyslu by v následujících měsících měla zvolňovat. Ceny ropy i dalších komodit se v červnu stabilizovaly a my očekáváme jejich pozvolnou korekci. Navíc jsme přesvědčeni, že se koruna vrátí na svou posilovací trajektorii. I tak ale v ekonomice zůstanou inflační tlaky, které plynou z rychle rostoucích mezd. Ty se projeví i v inflaci spotřebitelských cen, která by v průběhu letních měsíců měla podle našeho odhadu zůstat nad dvěma procenty.

Viktor Zeisel, ekonomický a strategický výzkum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.