Čtvrtek 12. prosince. Svátek má Simona.

Ceny v zemědělství jdou raketově nahoru

Ceny průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně klesly o 0,7 %, jejich meziroční růst tak výrazně zvolnil o více než procentní bod na 2,5 %. Za zpomalením stojí zejména ceny ropy. Ty se v červnu v průměru v korunovém vyjádření meziročně snížily o 14,9 % a meziměsíčně o 11,8 %. Pokles cen se ale nelimitoval pouze na ropu a ropné produkty. Statistici zaznamenali nárůst cen motorových vozidel. Na druhé straně ale pokles brzdil potravinářský průmysl, ve kterém ceny pokračovaly v růstu. Tomu se ale nemůžeme divit, pokud se podíváme do cen zemědělských výrobců.

Ceny v zemědělství se meziměsíčně zvýšily o 2,5 %, když zdražování táhlo zejména maso.  V meziročním vyjádření jsou zemědělské ceny již o 12,9 % výše. Cenový růst jde napříč kategoriemi, když levnější zůstává snad jen ovoce. Vývoj zemědělských cen se v poslední době promítá i do dynamiky cen potravin v rámci spotřebitelského koše. Zdá se, že i v nadcházejících měsících by se ceny potravin měly udržet vysoko.

Ceny v průmyslu by si v následujících měsících měly udržet meziroční dynamiku kolem 2,5 %. Na svou rostoucí trajektorii se vrátí ceny ve stavebnictví, které nadále bude trpět nedostatkem kapacity. I ceny ve službách by letos neměly zpomalovat, o což by se měla postarat rostoucí domácí poptávka i velmi solidní mzdová dynamika. Celkově tedy očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou. Podobně jako inflace cen výrobců i meziroční růst spotřebitelských cen se bude podle našeho odhadu pohybovat jen těsně pod třemi procenty. To bude držet sazby ČNB stabilní, přestože v USA i eurozóně se chystá snižování úroků. Pokud by se situace v zahraničí uklidnila, nedá se ani vyloučit růst domácích sazeb.

Viktor Zeisel, hlavní ekonom Komerční Banky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.