Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 4,5 %, což je nejprudší pokles od října roku 2009

Makro 18.04.2016 | 11:27 0 Komentářů

Data o vývoji cen výrobců potvrzuji absenci inflačních tlaků na nabídkové straně české ekonomiky.

Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně klesly o 4,5 %, což je nejprudší pokles od října roku 2009. Ceny průmyslových výrobců meziročně klesají především v důsledku vývoje cen komodit (ropa, kovy, potraviny). Svou roli hraje ale také konkurence a tlak ze strany odběratelů: i tyto faktory znemožňují cenám průmyslových výrobců vydat se směrem k viditelnějšímu růstu.

Svůj meziroční pokles dále prohloubily ceny zemědělských výrobců. Jde o jasný náznak, že se v nejbližších měsících nedočkáme ani výraznějšího růstu cen potravin v regálech obchodů. Vývoj cen potravin ve druhé polovině letošního roku bude ale záviset především na letošní úrodě.

Cenové tlaky ze strany producentů byly v letošním prvním čtvrtletí slabší, než co předpokládala ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem února.

Jak ceny výrobců, tak vývoj spotřebitelských cen dávají jasný vzkaz: český spotřebitel se nemusí obávat žádného viditelného zdražování ani v letošním roce, což je zároveň dobrá zpráva pro výhled spotřeby domácností.

Z pohledu ČNB se zároveň kumulují protiinflační rizika vůči její prognóze, jež byla zveřejněna počátkem února. Z pohledu měnové politiky to znamená, že není důvod spěchat s ukončením kurzového závazku a spíše se může stát, že bankovní rada bude muset vážně diskutovat možnost dalšího uvolnění měnové politiky skrze záporné úrokové sazby. Osobně předpokládám, že kurzový závazek ČNB zůstane v platnosti nejen po celý letošní rok, ale i po celý rok 2017, a že ČNB od tohoto závazku odstoupí až v první polovině roku 2018.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.