CZK/€ 25.230 -0,02%

CZK/$ 23.714 +0,00%

CZK/£ 29.540 +0,02%

CZK/CHF 26.023 +0,17%

18. 05. 2018

0 komentářů

Ceny povinného ručení se v krajích liší o tisíce

 

Pokud vlastníte automobil a používáte ho, nevyhnete se platbě povinného ručení. Zpravidla platí, že co smlouva, to jiná částka. Věděli jste však, že kromě parametrů automobilu určuje cenu také to, kde bydlíte? V jednotlivých krajích jsou tak ceny zcela jiné. Chytrý Honza porovnal ceny poskytovatelů povinného ručení s maximálními bonusy řidičů a úplně bez nich.

Loading



 

Obecně za povinné ručení zaplatí logicky více ten, kdo častěji havaruje, a to třeba i o desítky procent. Dalšími faktory určujícími cenu jsou potom hustota provozu, počet registrovaných vozidel a četnost jejich využívání. Rizikovou skupinou jsou potom řidiči do 21 a ti nad 75 let. A v neposlední řadě záleží na tom, zda bydlíte ve městě nebo na vesnici.

“Rozdílnost cen povinného ručení v jednotlivých krajích je určována především odlišnou pravděpodobností dopravní nehody. Zatímco v Praze je riziko bouračky v porovnání s ostatními kraji velmi vysoké, na Vysočině zase nízké,” říká Tomáš Čáp, designer online nástrojů společnosti Chytrý Honza.

Nejdražší povinné ručení je jednoznačně v Praze (3 703 Kč). Jeho průměrná cena s maximálními bonusy řidičů je o více než 600 korun vyšší než v Plzni (3 086 Kč) a o 850 korun vyšší než v Jihlavě (2 835 Kč), která je nejlevnější. Více než tři tisíce potom zaplatí lidé v Hradci Králové (3 016 Kč), Liberci, Ústí nad Labem a Ostravě (shodně 3 046 Kč).

V případě varianty bez bonusů jsou ceny ještě více rozdílné. Nejdražší povinné ručení je v Praze (8 557 Kč), a to o necelých 1 600 korun více než v Brně (6 971 Kč) a Plzni (6 964 Kč). Méně než 6 000 korun průměrně zaplatí pouze lidé v Českých Budějovicích (5 991 Kč).

REKLAMA

“Při porovnávání dat nás zaujalo, jak velkou roli hraje v konečné ceně povinného ručení profil řidiče. A to jak jeho věk a řidičské zkušenosti, tak četnost využívání vozidla spojená s místem trvalého bydliště. O těchto složkách, které jsou pro cenotvorbu velmi důležité, se totiž příliš nemluví,” doplňuje Tomáš Čáp.

Srovnání bylo provedeno společností Chytrý Honza v dubnu 2018 na cenách čtyř největších poskytovatelů povinného ručení.

Tisková zpráva: Chytrý Honza

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Co zavést povinné ručení na osobu a nikoli na dopravní prostředek?

Povinné ručení se od přelomu roku bude nově vztahovat také na elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry, zahradní traktory a dokonce na motorová golfová vozítka. Prostě na všechna „pohybovadla“, jejichž konstrukční rychlost převyšuje 25 km/h. Jestliže ovšem mají hmotnost nad 25 kilogramů, bude se na ně povinnost ručení […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 08. 2023

povinné ručení

Povinné ručení, aneb na co si dát pozor

Povinné ručení je druh pojištění, kde nepojišťujeme krytí vlastní škody. Je to zákonem dané, povinné pojištění. Tímto pojištěním kryjeme vlastní odpovědnost za napáchané škody na majetku a zdraví jiných osob, způsobené naší jízdou.

Text: redakce

17. 09. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *