CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

16. 10. 2017

0 komentářů

Ceny potravin dále porostou

 

Ceny průmyslových výrobců v září zrychlily nad naše očekávání na 0,4 % m/m, což v meziročním srovnání znamenalo zrychlení na 1,7 %. Na rychlejší dynamice se podepsaly především vyšší ceny ropy, když v současné době dosahují necelých 58 USD za barel.

Loading 

Ceny zemědělských výrobců pak vystoupaly o 2,6 % m/m. Jejich meziroční dynamika akcelerovala na 18 %, když tahounem byly ceny živočišných produktů. To zajisté bude znamenat další tlaky do spotřebitelských cen. Tento vývoj bude podle nás nutit centrální banku k dalšímu utahování měnové politiky. Zvýšení sazeb o 0,25 pb očekáváme na zasedání bankovní rady ČNB 2. listopadu letošního roku. Vzhledem k narůstajícím inflačním tlakům pak v příštím roce dojde ke zvýšení sazeb ještě tři kát. Tomuto vývoji úrokových sazeb by neměla bránit ani pozvolně posilující koruna. Kurz koruny vůči euru bezprostředně na zveřejnění těchto informací nereagoval.

DAVID KOCOUREK, KOMERČNÍ BANKA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rusko je problém. Velký problém…

Situace Ruska se zhoršuje a na obzoru se nějak nevyskytuje nic, co by mělo přinést obrat. Kromě zlata jsou všechny komodity dole, ropa i plyn zvláště. A stále více se prokazuje to, co řada západních ekonomů říkala dlouho – Rusko zmeškalo vhodnou dobu, kdy mohlo uskutečnit strukturální reformy. Nyní stojí nahé v trní a je mu velmi, velmi zle.

Text: Luboš Smrčka

09. 02. 2016

Simon Fasdal: Nejrizikovějším faktorem pro trhy je nízká cena ropy

Investoři se mohou těšit na rok výzev, ale také příležitostí. Dánský investiční analytik a vedoucí obchodování s dluhopisy v Saxo Bank Simon Fasdal představil investiční výhled na rok 2016. Podíval se i na investiční příležitosti na pozadí současných událostí, jako je zvýšení úrokových sazeb Fedem, nízké ceny komodit, počínání centrálních bank nebo například geopolitické napětí.

Text: Jana Zámečníková

26. 01. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *