Středa 22. září. Svátek má Darina.

Centrální bankéři v regionu potvrzují status-quo

Investice 18.01.2017 | 18:53 0 Komentářů

Průměrná mzda v Polsku v prosinci opravdu stoupla, ale očekávání trhu nedosáhla. Očekáváním naopak dostálo tempo růstu zaměstnanosti. Její meziroční dynamika tak i v posledním měsíci loňského roku, stejně jako během celé druhé polovině roku, zůstala nad třemi procenty. Víc toho dnešní kalendář ekonomických dat nenabídl. Volatilita regionálních měn tak zůstává utlumená. Zlotý i forint během dne posílily o 0,1 %.

Viceguvernér maďarské centrální banky Nagy během dne potvrdil, že jakékoliv utahování měnových podmínek nepřipadá v současné době v úvahu. Považuje nastavení měnové politiky za adekvátní. Koruna zůstává dále přikovaná k závazku. Odcházející člen bankovní rady ČNB L. Lízal dnes na konferenci ve Vídni potvrdil, že by k odstranění závazku mělo dojít v polovině roku. Podle něj se navíc trhy mýlí, když předpokládají, že se na koruně bude opakovat švýcarský scénář. I tato slovní intervence mohla mít podíl na mírnou depreciaci forwardových kurzů koruny.

Zítřejší ekonomický kalendář bude stejně jako dnes opanován daty z Polska. Podobně jako v České republice by se měl zmírnit pokles cen průmyslových výrobců. Kromě efektu statistické základny tím důvodem bude růst cen ve zpracovatelském průmyslu, dražší ropa a díky slábnoucímu zlotému také zvyšující se importní ceny. Výkon průmyslu by za prosinec měl vykázat lepší výsledek než v listopadu, jak naznačily index PMI a počty vyrobených aut. I tržby v maloobchodu by měly akcelerovat. Ekonomové SG zatím vidím dostavující se efekt dávek na děti (program 500+), které byly skokově zvýšeny od července loňského roku.

DAVID KOCOUREK
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.