Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Cena za vedení účetnictví

Makro 31.03.2015 | 11:52 3 Komentářů

Zvažujete, zda je pro vás výhodnější zaměstnávat vlastního účetního nebo zvolit outsourcing účetnictví? Jedním z rozhodujících faktorů bude jistě cena, ale kolik vlastně stojí vedení účetnictví? (Tisková zpráva: Tigra)

Tvorba ceny za vedení účetnictví

Stanovit cenu účetnictví vyžaduje znát kompletní požadavky klienta na účetní firmu, proto na stránkách účetních firem nenajdete ceníky. Základní jednotkou, podle které se počítá cena účetnictví, je účetní položka. Ta představuje jeden řádek účetního deníku a její cena se obecně pohybuje mezi 15 až 20 Kč. Jedna vydaná faktura tvoří dvě až tři účetní položky, takže za zúčtování jedné vydané faktury můžete zaplatit od 30 Kč do 60 Kč. „Cena položky je jen orientační základ. Konečnou cenu ovlivňuje, jaká je míra participace klienta, a podle toho i časová náročnost na vedení účetnictví, takže výsledná cena za položku může být i výrazně levnější,“ říká Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

Při kalkulaci ceny za vedení účetnictví účetní firma potřebuje vědět, kolik máte za měsíc přijatých/vydaných faktur, přijatých/vydaných pokladních dokladů nebo případný počet leasingů. Pokud budete považovat i zpracování mezd, důležitý údaj bude také počet zaměstnanců. Dále se do ceny promítne, pokud budete považovat zastupování na úřadech, zda odvádíte daň z nemovitosti nebo silniční daň nebo jestli budete požadovat reporting. Samozřejmě čím více služeb využijete, tím levněji vás jednotlivě vyjdou.

Externí firma nenabízí „jen“ účetnictví

Základními službami, které nabízí účetní firma je vedení účetnictví včetně zpracování daňového přiznání (jak podvojného účetnictví, tak daňové evidence), účetní poradenství, dohled a zpracování mezd. To vše bývá běžnou náplní práce i interního zaměstnance. Externí účetní firma však může nabízet také finanční analýzy, daňového poradce a neustálou kontrolu změny v zákoně. V neposlední řadě také stále využívanější je zastupování klienta na úřadech státní správy a zdravotních pojišťoven.

Vykazování ČSO

Přes 110 tisíc podnikatelů bylo Českých statistickým úřadem vyzváno, aby vyplnili a ČSO poskytli výkazy o Životní situaci subjektů. Jedná se o administrativně náročnou komunikaci s úřadem, která je povinná a při nedodržení této povinnosti hrozí sankce až ve výši 100 tisíc Kč. V rámci outsourcingu účetnictví vás účetní firma zastoupí i v tomto vykazování. „Právě tato služba je od klientů stále více využívána. Pokud jim zpracováváme i účetnictví, zastupování klienta vyjde na několik haléřů. Pokud si klient žádá jen tuto službu, náklady se stanovují hodinově,“ upozorňuje Jan Vaněk.

Finanční výhody vedení účetnictví firmou

Co od účetní firmy kromě odvedených služeb získáte? Výrazně jednodušší administrativu, účetní firma plně zodpovídá za případné škody a nebere si dovolenou. Ušetříte za sociální a zdravotní odvody zaměstnanců, včetně jejich proškolování a PC a softwarového vybavení. Pokud si zvolíte firmu, která je plátcem DPH, můžete uplatnit odpočty, stejně jako využívání vedení účetnictví od externí firmy je uznatelný náklad. Důležitým faktem je, že účetní firma je pojištěná a v případě chyby v účetnictví má podstatně vyšší krytí než zaměstnanec, jehož pojistka „na blbost“ kryje škody jen do výše 4,5 násobku platu. Čím větší účetní firma je, tím vyšší pojistné krytí má. 

3 komentáře: “Cena za vedení účetnictví”

  1. jb.mb napsal:

    Mně daně dělá Victoria consulting. Podle všeho se zaměřují na finanční poradce a je to celkem znát. Majitel poměrně přesně věděl co řeším. Cenově nevím, asi průměr, mně to stojí stejně jako moje stará účetní, se kterou jsem ale platil na daních čtvrt mega ročně.

  2. Pavel napsal:

    Účto si nechávám dělat u FChain – http://cz.f-chain.com

  3. Pavel napsal:

    Už téměř 3 roky si nechávám vést účto i mzdy <a href=„http://cz.f-chain.com/“>účetní firmou</a> a zpátky k nějakému živnostníkovi bych se už vrátit nechtěl. Výsledky mluví za vše – žádné chyby, nemusím ztrácet čas kontrolou dat, firma ručí za případné chyby svými prostředky a mají daleko větší zodpovědnost. Sice mě takové vedení účetnictví samozřejmě stojí více peněz, přesto se mi to ale vyplatí, protože na druhou stranu ušetřím víc na daních, než předtím…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.