Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

ČBA: Firmy pod zahraniční kontrolou patrně více reinvestují

Ve druhém čtvrtletí meziroční růst HDP zrychlil na 4,7 %, mezičtvrtletní růst o 2,5 % byl nejsilnějším výsledkem v rámci celé EU. Nečekaně dobrý výsledek ovlivnila zejména silnější spotřeba domácností a investice, které oživily oproti původním předpokladům rychleji a silněji. Napětí na trhu práce nad očekávání sílí. Ke konci září klesl podíl nezaměstnaných osob na 3,8 % a počet volných míst stoupl na historicky nejvyšší hodnotu 206 tisíc. Inflace se v posledních měsících držela nad cílem centrální banky a rostla nejrychleji za uplynulých pět let.

„Tlak na růst mezd je všudypřítomný a bude i nadále jedním z hlavních proinflačních tlaků. Centrální banka zvýší hlavní úrokové sazby v listopadu téměř s jistotou a další trajektorie jejich vývoje bude oproti dřívějším předpokladům strmější. Pokud koruna nezačne výrazněji posilovat, stoupne v průběhu příštího roku hlavní úroková sazba na 1,5 %“, komentuje Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Rok 2017: Investiční poptávka ožívá

Vzhledem k rychlejšímu nástupu oživení investic a silnější spotřebě domácností zvyšujeme odhad růstu HDP pro rok 2017 na 4,3 %. Spotřebu podpoří vysoká zaměstnanost a růst mezd nad 6 %, což i při inflaci kolem 2,5 % dává široký prostor pro rostoucí výdaje domácností.

K růstu ekonomiky přispěje i obnovení investic, které ve druhém čtvrtletí překvapily růstem o téměř 8 %. Podniky zatím financují investice především z vlastních zdrojů. Vzhledem k obnovení investičního cyklu v eurozóně lze předpokládat i vyšší sklon firem pod zahraniční kontrolou k reinvesticím zisku v české ekonomice. „K oživení investic v podnikové sféře přispívá i zdražování práce – podniky chronicky hlásí nedostatek pracovníků a jejich mzdové požadavky jako stále výraznější bariéru dalšího rozvoje, a tedy se budou postupně snažit nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací“, vysvětluje Patrik Rožumberský, analytik UnicreditBank.

Růst bude rovnoměrně rozložen napříč celou ekonomikou a zpracovatelský průmysl by mohl ve své roli tahouna ekonomiky letos ve službách nalézt silnou konkurenci. „Odchod z kurzového závazku neměl pro růst v roce 2017 negativní dopad, exportéři jej vstřebávají poměrně hladce, k čemuž přispěla jak jejich příprava, tak i nepříliš výrazné fluktuace kurzu koruny“, dodává Patrik Rožumberský.

Rok 2018: Přetlak na trhu práce zesílí

Pro rok 2018 zvyšujeme očekávání růstu HDP na 3,2 %. Hlavním tahounem bude opět domácí poptávka, vcelku rovnoměrně rozložená mezi spotřebu a investice. Přetlak na trhu práce dále zesílí, podíl nezaměstnaných osob dále mírně klesne a průměrná mzda stoupne o přibližně 6,5 %. Inflace by se měla stále pohybovat kolem 2 % cíle centrální banky, což ve výsledku bude znamenat růst reálné kupní síly mezd nad 4 %. „Spotřeba domácností v roce 2018 vzroste o 3,5 %, což bude již čtvrtý rok robustního růstu nad 3 %. Investiční poptávka rovněž poroste solidním tempem kolem 4 %, stále výrazněji se bude projevovat vliv čerpání peněz z EU fondů“, uvádí Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Dražší ropa bude sice vykompenzována slabším dolarem, nicméně domácí inflační tlaky pramenící z přetlaku na trhu práce budou postupně narůstat. Lze proto očekávat rychlejší zvyšování úrokových sazeb. V roce 2018 lze očekávat zpřísnění měnové politiky pravděpodobně ve čtyřech krocích po 25 bazických bodech až na hladinu 1,50 % dvoutýdenní reposazby v závěru roku 2018. „Normalizace měnové politiky bude doprovázena zpomalením růstu úvěrů domácnostem z téměř 8 % v roce 2017 na přibližně 5,5 % v roce 2018. Domácnosti se po delší době mohou dočkat úročení na některých typech vkladů, což by společně se zdražením hypoték mělo ochladit příliš silný zájem o nákup nemovitostí“, připomíná Viktor Zeisel.

Rizika a nejistoty prognózy

V domácí ekonomice se abnormální situace na trhu práce stále vyostřuje. Přetlak může vést ke zvyšování automatizace výroby s následným dopadem na trh práce a rizikem zvyšování nezaměstnanosti. Toto riziko ale hrozí spíše v delším horizontu. „Musíme uvažovat o riziku vzniku mzdově inflační spirály, které je podpořeno delším obdobím růstu mezd převyšujícím růst produktivity práce“, hodnotí situaci Eva Zamrazilová

Otázkou je, zda zpřísňování měnové politiky bude dostatečně účinné a jaké by byly dopady rychlejšího růstu sazeb na hospodářský růst. Časování a intenzita vzestupu sazeb je proto významnou nejistotou roku 2018.

Výhled vnějšího prostředí vypadá optimisticky, nicméně dlouhé období růstu americké ekonomiky, společně se signály nasycování západoevropského trhu s automobily může přinést oslabení poptávky po českém vývozu, pravděpodobně ale až za horizontem této prognózy. Trvalou nejistotou pro malou otevřenou ekonomiku je cena ropy, nicméně slabší dolar by patrně vykompenzoval i vzestup její ceny k hodnotám kolem 60 USD za barel.

Ukazatel 2016 2017 2018
Růst reálného HDP (%) 2,5 4,3 3,2
Podíl nezaměstnaných osob (MPSV): průměr (%) 5,5 4,3 4,0
Průměrná nominální mzda 3,7 6,7 6,6
Míra inflace: CPI (%) průměr 0,7 2,4 2,2
Vládní deficit/přebytek (% HDP) 0,7 0,0 -0,4
Vládní dluh (% HDP) 36,8 35,5 34,4
Růst spotřeby domácností (%) reálně 3,6 3,8 3,5
Růst vládní spotřeby (%) reálně 2,0 2,2 1,9
Růst investic (%) reálně -2,5 4,6 4,0
Růst reálného HDP v eurozóně (%) 1,7 2,2 1,9
Směnný kurz CZK/EUR: průměr 27,03 26,40 25,30
Cena ropy (USD za barel): BRENT průměr 44 53 54,0
Základní sazba ČNB 2T REPO (%): průměr 0,05 0,18 0,9
Základní sazba ECB (%): průměr 0,00 0,0 0,0
3M-PRIBOR (%): průměr 0,29 0,40 1,08
Růst bankovních úvěrů klientských (%) 6,4 7,2 5,7
Růst bankovních úvěrů domácnostem (%) 7,8 7,9 5,6
Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%) 6,6 5,9 5,3
Růst bankovních vkladů klientských celkem (%) 6,8 10,0 5,9

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.