CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

30. 05. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Burzy po celém světě slavily již 50. výročí vzniku Programu CFA, jež nastavil globální etické standardy v investiční profesi

 


 

Burza cenných papírů Praha hostila včera mimořádnou událost. Společně s Czech CFA Society se zapojila do oslav 50. výročí Programu CFA, který sdružuje investiční profesionály z  kapitálových trhů po celém světě. Celou akci zahájili při otevření dnešního obchodování slavnostním zazvoněním na zvonec Marek Jindra, viceprezident Czech CFA Society a Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha. U této příležitosti následně proběhl moderovaný diskusní panel pěti finančních odborníků, držitelů titulu CFA, na v současné době palčivé téma Krize eura. Oslavy celosvětově organizoval CFA Institute a zapojilo se do nich celkem 25 burz, které tak ocenily vytvoření klíčového mezinárodního vzdělávacího programu a nastavení vysokých etických standardů pro finanční analytiky a investiční odvětví vůbec. 

 

“Vliv programu CFA asi nejlépe vystihuje citát The Economist a Financial Times, jež kvalifikaci CFA (Chartered Financial Analyst) nazvaly ‘zlatým standardem’ a ‘vstupenkou pro kariéru v mezinárodních financích’. Program CFA navíc celosvětově nastavil klíčové standardy etického a profesního chování pro investiční a finanční profesionály,” uvedl Marek Jindra, CFA viceprezident Czech CFA Society, jež v České republice a na Slovensku sdružuje téměř 130 profesionálů s touto kvalifikací. Petr Koblic k tomu dodává: “S tímto principem samoregulace, kdy se jednotliví účastníci kapitálových trhů řídí kodexem profesního a etického chování, k němuž jsou sami vázáni, se ztotožňujeme. Osobně jsme byl vždy jejím příznivcem, i když se momentálně jedná spíše o menšinový názor. Jsem tedy velmi rád, že organizace jakou je Czech CFA Society principy samoregulace v České republice obhajuje a prosazuje.“

 

Diskuse na téma Krize eura

 

REKLAMA

Během diskuse na téma Krize eura zazněla řada názorů, jak by se ke krizi eurozóna měla postavit a jaké následky krize bude na členské státy mít. „Pokud má euro držet pohromadě, nepomůže pouhé zpřísnění trestů pro rozpočtové uličníky jako Řecko. Problémy zemí jako Španělsko neleží primárně ve státní kase, ale v nízké produktivitě soukromého sektoru a jeho návyku na zahraniční dluh. Opravdovou vývzvou pro eurozónu je pomoci těmto odpadlíkům jako je Itálie či Španělsko posílit konkurenceschopnost, aniž by museli opustit euro,“ uvedl Jan Bureš, CFA hlavní ekonom Poštovní spořitelny. “Zkušenost z pádu Lehman Brothers jistě ovlivnila evropské politiky při rozhodování o záchraně Řecka před bankrotem. Obávali se zejména přelití řecké krize do dalších zemí eurozóny a ohrožení stability bank držících řecké dluhopisy,“ dodal Miroslav Adamkovič, CFA finanční analytik Komerční banky.

 

“Důvodem současné krize je přílišná spotřeba a to spotřeba na dluh,” uvedl Róbert Bohyník, CFA předseda představenstva a ředitel investic. Ján Hájek, CFA portfolio manažer IS České spořitelny na to navázal: “Mezi severními a jižními státy eurozóny jsou fundamentální rozdíly v produktivitě a konkurenceschopnosti místních ekonomik. To musí být nevyhnutelně reflektováno v odlišné, tj. nižší životní úrovni a tím i omezenějších spotřebních návycích obyvatel a vlád těchto jižních zemí. Čím dříve si to tyto státy uvědomí, tím dříve nastavíme efektivní nástroje a předpoklad k tomu, aby k současné

 

 

 

situaci opět v budoucnu nedošlo.” A dodal: “Osobně věřím, že dvourychlostní eurozóna není nereálná, ostatně ani ekonomika USA není jednorychlostní.“

REKLAMA

„Subvence, dotace a přerozdělování způsobily krizi kapitalismu a zdravé konkurence. Nyní pociťujeme důsledky a nesmyslně debatujeme nad jinak závažnými tématy, zda je lepší šetření nebo růst,“ zakončil Petr Šimčák, CFA,člen představenstva a ředitel obchodu.

 

Účastníci panelu:

 

Miroslav Adamkovič, CFA, Komerční banka

Róbert Bohyník, CFA, ING Investment Management

Jan Bureš, CFA, Poštovní spořitelna

REKLAMA

Petr Šimčák, CFA, Pioneer Asset Management

Ján Hájek, CFA, IS České spořitelny

 

Výročí Programu CFA celosvětově

 

První zkoušky v rámci tohoto programu se konaly v roce 1963 a titul CFA v nich získalo celkem 268 investičních profesionálů. Po téměř padesáti letech se tímto titulem může pochlubit více než 100,000 držitelů ze 137 zemí světa. U příležitosti výročí byla také vydána publikace The Gold Standard: A Fifty Year History of the CFA Charter, která shrnuje vznik a vývoj programu i samotného CFA Institute. Nechybí zde ani zdůraznění role Benjamina Grahama, zvaného “Šéf z Wall Street”, který už v roce 1940 zdůrazňoval nutnost vytvoření profesní a etické certfikace pro finanční analytiky. 

 

Slavnostní otevření a uzavření obchodování na počest programu CFA se dnes konalo postupně na těchto burzách:

 

 • Athens Stock Exchange (ATHEX)
 • Amman Stock Exchange (ASE)
 • Amsterdam Stock Exchange (AEX)
 • Bombay Stock Exchange (BSE)
 • Brussels Stock Exchange (BRU)
 • Budapest Stock Exchange (BSE)
 • Bucharest Stock Exchange (BUC)
 • Bulgaria Stock Exchange (BUL)
 • Colombo Stock Exchange (CSE)
 • Dubai Financial Markets (DFM) and NASDAQ Dubai
 • The Egyptian Exchange  (EGX)
 • Hong Kong Stock Exchange (HKEX)
 • Indonesia Stock Exchange (IDX)
 • Kuwait Stock Exchange (KSE)
 • London Stock Exchange (LSE)
 • Mauritius Stock Exchange (SEM)
 • Mexican Stock Exchange (BMV)
 • Moscow Stock Exchange (MICEX)
 • Nairobi Securities Exchange (NSE)
 • New Zealand Exchange (NZX)
 • New York Stock Exchange (NYSE)
 • Paris Stock Exchange (PAR)
 • Prague Stock Exchange (PSE)
 • Singapore Exchange  (SGX)
 • Toronto Stock Exchange (TSX)

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pražská burza - Burza cenných papírů Praha - Burzovní palác - akcie, dluhopisy, deriváty

Kde brát peníze? Na burze přece…

Kde bankovní financování nestačí, nastupují kapitálové trhy. Na burzu vstupuje sociální síť Pinterest, Lyft, má ho následovat Uber. Vlastníci těchto firem chtějí prodat akcie, které se začnou, bude-li úpis úspěšný, obchodovat na burze.

Text: Radovan Novotný

10. 05. 2019

Brazilská vlajka - Brazílie

Akciové fondy: Brazílie vystřelila Latinskou Ameriku do výšin

Brazílie se odklonila od komunistických experimentů a zvolila pravicového prezidenta. „Nemůžeme pokračovat ve flirtování se socialismem, komunismem a levicovým populismem,“ uvedl Jair Bolsonaro, nový brazilský prezident ve svém prvním projevu. Brazilské akcie a s nimi podílové fondy reagují růstem.

Text: Petr Zámečník

31. 10. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.