Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Budoucnost fintechu v Česku podle jeho evangelizátorů

Banky 21.12.2018 | 09:42 0 Komentářů

Čtyři šéfové předních českých fintech společností debatovali 12. prosince o novinkách a příležitostech, které aktuálně ve světě fintech přicházejí. V moderované debatě se utkali CEO Twisto Michal Šmída, CEO Zonky Pavel Novák, CEO Fundlift Radek Musil a CEO Roger Adam Šoukal. Celá debata je na YouTube Zonky zde.

Michal Šmída vyzdvihl založení České fintech asociace (ČEFTAS) a fakt, že za poslední dva roky v Česku vzniklo poměrně hodně nových zajímavých projektů. Připomněl, že fintech vznikl v roce 2008, v Česku později, přibližně v letech 2012 až 2013. „Nechceme nahradit banky, banky tady pořád budou. Nemáme vizi, že jdeme zničit. To není ambice nikoho z nás. Snažíme se vyplňovat nebo dělat určité služby nebo segmenty toho, co dnes dělá banka, lépe,“ řekl Šmída.

„Zonky je fintech. A my si možná trochu neskromně připadáme jako evangelizátoři fintechu. První největší fintechy budou ty, které mají fokus a technologii v krvi a které skutečně chtějí technologii přinést na trh a v podstatě ji propagovat a ukázat koncovým klientům,“ uvedl Pavel Novák. „Celkem už jsme půjčili přes pět miliard korun. Máme 50 tisíc klientů a rosteme rok od roku, procenta jsou trojmístná. Věřím, že v roce 2020 budeme mít 10 procent trhu,“ dodal Novák.

„Myslím si, že banka není ohrožená nikým z nás. Místo, kam výplata bude chodit, bude vždy ta banka. Banky se spíš otevřou. Uvědomí si, že to, co děláme, je spíš příležitost než hrozba a budou se s námi snažit víc spolupracovat,“ uvedl Radek Musil a zmínil spolupráci Fundliftu s Expobank. „Daří se nám velmi úspěšně získávat zajímavé projekty, ale investorů by mohlo být víc. Jeden segment, na který se na Fundliftu díváme, je financování developerských projektů,“ uvedl Radek Musil.

Podle Adama Šoukala českým fintech firmám ukazují cestu země jako Estonsko, Lotyšsko, které jsou mnohem dál v digitalizaci. To je takový apel na naše regulátory a zákonodárce. To by se dalo zlepšit, poznamenal. „V Rogeru si považujeme toho, že naše služba dostává firmy a podnikatele do plusu. Prostě je to velmi jednoduchá, lehká transakce, všechno je online, je to na pár kliků,“ dodal Šoukal.

Tisková zpráva Twisto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.