CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

21. 10. 2021

0 komentářů

Broker Consulting POVIndex: Povinné ručení v září mírně zdražilo o 43 korun

 

Ceny povinného ručení si podle výsledků Broker Consulting POVIndexu drží již od dubna tempo velmi mírného nárůstu. Hodnota indexu v září meziměsíčně poskočila o 43 korun na 6 530 korun. Pozvolné zvyšování cen však nereflektuje zdražení u jedné konkrétní pojišťovny, ale obecný vývoj na trhu, kdy některé pojišťovny nepatrně upravují své ceníky směrem nahoru či dolů. Povinné ručení bude podle odborníků velmi zvolna zdražovat i v dalších měsících. V porovnání s minulými lety se stále ještě drží na nízké hranici – oproti září 2019 je současná hodnota POVIndexu o 1 186 korun nižší.

Loading



 

„Navzdory zářijovému mírnému nárůstu hodnoty POVIndexu vychází současné povinné ručení z dlouhodobého pohledu stále výrazně levněji než v minulosti. Průměrná hodnota od počátku měření POVIndexu přitom činí 6 792 korun, to je o 262 korun více než dnes. Domnívám se, že se zde nabízí určitý prostor pro zdražení povinného ručení, ale opět jen mírné, neboť konkurenční boj mezi pojišťovnami brání razantnějšímu nárůstu. Dojde-li ke zdražení automobilů, lze očekávat vyšší plnění v rámci škod a to by byl další důvod ke zdražení povinného ručení,“ upozorňuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

Letos v září vyšlo roční pojistné v Praze na 7 224 korun, zatímco ve stejném období před dvěma lety byla jeho cena 8 849 korun. V menším městě o velikosti Benešova vyjde povinné ručení na 5 838 korun, před dvěma lety za něj řidiči zaplatili 6 528 korun. Rozdíly dál zůstávají i mezi nejnižším a nejvyšším pojistným, v Praze je nad 50% hranicí, ve městě o rozloze Benešova je tento rozdíl ještě o 10 % větší.      

Broker Consulting POVIndex je počítán odlišnou metodikou, než jakou používá ČKP. Od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať už se jedná o nového řidiče, anebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo. Pro vizualizaci je zvolena značka vozu Škoda Octavia 1,6 TDI. POVIndex zastupuje běžné vozidlo podobné kubatury a výkonu ve vyšších hodnotách plnění, kdy první hodnota udává limit pojistného plnění pro případ škody na zdraví a druhá částka limit pro škody na majetku a ušlém zisku. Index je složen z těchto limitů povinného ručení: 36 % 100mil/100mil, 55 % 150mil/150mil a 9 % 200mil/200mil. V dlouhodobém horizontu lze díky POVIndexu sledovat, zda pojišťovny základní sazby u typického vozu spíše zdražují, nebo zlevňují.

Srážka se zvěří hrozí hlavně na jaře a na podzim

REKLAMA

 Ke střetům vozidla se zvěří dochází podle pojišťoven poměrně často. Nejčastěji na podzim a na jaře, zejména pak v době, kdy začne svítat či se naopak stmívá. Zodpovědný řidič v takovém případě s možným střetem počítá a přizpůsobí mu rychlost jízdy. Srážku se zvěří hlásí nejčastěji lidé, kteří ji mají zahrnutou ve svém povinném ručení. Podle Jiřího Váchala by měl řidič postupovat v případě takové srážky následovně:

Řidič musí zastavit u krajnice, zapnout výstražná světla, obléci si reflexní vestu a rozložit výstražný trojúhelník (na silnici nejméně 50 metrů a na dálnici alespoň 100 metrů za vozidlem). Následně je nutné zjistit, zda jsou všichni cestující v pořádku a případně zavolat záchrannou službu. Záchrana osob a jejich zdraví má absolutní přednost. „Vždy je nutné volat Policii ČR, která zjistí a zkontaktuje majitele zvěře. Jestliže došlo k usmrcení zvířete, přestože by vaše vozidlo bylo téměř nepoškozené, způsobili jste škodu třetí osobě, a to mysliveckému sdružení. Pokuta však v tomto případě nehrozí, srážka se zvěří se považuje za nezaviněnou nehodu. Dále je třeba označit místo nehody, případně pořídit fotodokumentaci. Na sražené zvíře nesahejte, může být agresivní, nemocné nebo vážně raněné. Následně byste měli zkontaktovat asistenční službu. Ta vám mimo jiné zjistí, zda vaše pojištění kryje také náklady na opravu po strážce se zvěří,“ upřesňuje postup Jiří Váchal.

Srážka se zvěří je poměrně častou nehodou a je tedy namístě mít pro takový případ uzavřené pojištění. Pojišťovna pak řidiči pomůže s náhradou škody i s asistencí u nehody. Připojištění srážky se zvěří lze uzavřít i k povinnému ručení, pojišťovny však rozlišují pojem zvěř a zvíře. Zvěří je podle §2 zákona o myslivosti míněn jelen, daněk, liška, divočák, srnec, bažant nebo zajíc.


Zdroj : Broker Consulting

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Maximální roční příjmy pro výpočet důchodu

Od roku 2008 se sociální pojištění platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu, z částky nad strop se již sociální pojištění neplatí a tyto příjmy tedy nevstupují do výpočtu starobního důchodu. Nadstandardní příjmy před rokem 2008 tedy ovlivňují výši důchodu více než od roku 2008. Podívejte se na […]

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

12. 03. 2024

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *