Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů na nejnižší hodnotě za rok 2020

Půjčky 14.12.2020 | 16:59 0 Komentářů

V listopadu hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů klesla na průměrnou hodnotu 6,32 % p. a. Dosáhla tak za rok 2020 nejnižší hodnoty. Druhá vlna koronavirové pandemie tak nekopíruje scénář z jarních měsíců, kdy mezi dubnem až červnem hodnota Indexu atakovala 7procentní hranici.

„Na trhu spotřebitelských úvěrů panuje v poslední době poměrně klid. Na první pohled a s ohledem na předvánoční období to je trochu nezvyklé. Podzimní měsíce jsou obecně velmi silné na poptávku po spotřebitelském financování. Lidé chtějí svým blízkým udělat radost a část z nich nehledí na zdraví svých financí z dlouhodobějšího pohledu a na dárky si vezmou spotřebitelský úvěr. Letošní rok je i v tomto jiný. Nejenom lidé, ale hlavně banky jsou více řekněme opatrné s ohledem na nevyzpytatelnou situaci okolo rozvolňování opatření na zamezení šíření covid-19,“ vysvětluje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Jak bylo řečeno výše, tak letošní ekonomiku výrazně poznamenaly jarní i podzimní lockdown. Jejich dopady budeme pociťovat naplno zejména v příštím roce. Lidé by tedy měli velice pečlivě zvážit, zda si spotřebitelský úvěr na zbytnosti, jakými nákup vánočních dárků je, vůbec brát. Zatížit se v nejisté době pravidelnými splátkami v řádu tisíců na několik následujících let může být velmi rizikové počínání.

„Většina zájemců o spotřebitelský úvěr navíc podlehne líbivým reklamním sdělením, které ukazují atraktivní sazby kolem 2 %. Jenže když přijdou o půjčku opravdu žádat, tak na základě vyhodnocení risk managementu poskytovatele pak dostanou nabídku se zcela jinou sazbou, třeba i čtyř- až pětinásobnou. A protože s penězi již „počítali“, často v emocích kývnou i na tuto mnohonásobně dražší variantu, aniž by si propočítali, zda na to bude jejich rodinný rozpočet stačit. A to může být přímá cesta do dluhové pasti,“ varuje Martin Novák.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.