Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Broker Consulting Index podílových fondů: Komoditní fondy pokračovaly ve svém vítězném tažení a za červen si připsaly 1,46 %. Od počátku roku posílily téměř o pětinu

Investice 13.07.2021 | 14:16 0 Komentářů

Červnové výsledky Broker Consulting Indexu podílových fondů opět potvrdily neochvějnou pozici komoditních fondů, které meziměsíčně posílily o 1,46 %. Od počátku letošního roku zaznamenávají výrazný, téměř pětinový nárůst. V červnu posílily také nemovitostní a akciové fondy, naproti tomu dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu nevybočily ze svého klesajícího trendu a skončily se ztrátou  -0,06 %, respektive -0,10 %.

„Uplynulý půlrok byl štědřejší hlavně pro investory investující do klasických akciových a komoditních fondů. Oba typy fondů vykazují za posledních 12 měsíců vysokou výkonnost, která je dána enormním růstem na kapitálových trzích, a to hlavně v minulém roce.Pozitivně zakončily pololetí také nemovitostní fondy, které se blíží dvěma procentům. Od začátku roku se však nedaří dluhopisovým fondům a fondům peněžního trhu, které zakončily pololetí v záporných číslech,“ komentuje půlroční vývoj sledovaných investičních fondů Lukáš Vokel, analytik konzervativních investic Broker Consulting.

Pozitivní nálada, která během května panovala na finančních trzích, se udržela i v červnu. Výraznou měrou k ní přispělo pokračující očkování populace proti nemoci covid-19 a také klesající počty nakažených. Během června byly akciové trhy ovlivněny drobnou korekcí, nicméně konec měsíce se jim vydařil. Podle Broker Consulting Indexu podílových fondů zakončily akciové fondy měsíc červen s mírným nárůstem o 0,42 p. b., od začátku roku si tak připisují 8,16 %. Závěrem měsíce se hodnoty některých akciových indexů vyhouply na nová historická maxima. V červnu se dařilo především technologickým společnostem. Příznivá situace naopak nebyla nakloněna bankám a společnostem, které se podílejí na těžbě zlata. Při pohledu na výkonnost akcií od začátku roku se jinak dařilo téměř všem regionům a sektorům.

Komoditní fondy mají za sebou silné období. Ceny komodit se letos skokově zvýšily v prostředí výrazného růstu hospodářství, uvolněné měnové politiky, rostoucí inflace a problémů v rámci dodavatelských řetězců. Avšak v posledních několika týdnech už růst cen nebyl tak výrazný jako dříve. Značný pokles pak v průběhu června zaznamenaly zlato a stříbro.

Dluhopisové fondy si od začátku letošního roku připisují ztrátu -2,73 %, fondy peněžního trhu pak -1,55 %. Nízká výkonnost těchto fondů je ovlivněna růstem výnosů do splatnosti u státních dluhopisů. Tento růst se však nyní pozastavil a u některých státních dluhopisů dokonce došlo k mírnému poklesu. U českých státních dluhopisů se pozitivně projevuje stabilní zájem investorů v primárních aukcích nových dluhopisů Ministerstva financí, podle jehož údajů se podíl nerezidentů na celkové držbě českých státních dluhopisů pohybuje stále lehce nad 30 %.

 

České nemovitostní fondy jsou známé svou nízkou volatilitou a do jisté míry stabilním výnosem. Z červnového Indexu vyplývá, že nemovitostní fondy meziměsíčně posílily o 0,65 % a od začátku letošního roku si připisují nárůst o 1,82 %. Na trhu rezidenčních nemovitostí je růst ještě znatelnější a téměř nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl změnit.

Doporučení Lukáš Vokela: U investování je důležitá pravidelnost

Investování na pravidelné bázi je pro začínající i zkušené investory hlavním klíčem k úspěchu. Nezáleží přitom na době zahájení investice. Investoři, kteří investují pravidelně, se drží strategie průměrování nákladů, ať o tom vědí, či nikoliv. Pravidelné investování i během propadů na trzích přináší investorům možnost nakupovat za příznivější ceny, přičemž dochází ke snížení průměrné nákupní ceny jednotlivých aktiv.

Broker Consulting Index podílových fondů
Typ fondu 1 měsíc YTD (od počátku letošního roku) 12 měsíců 36 měsíců 60 měsíců
Akciové fondy 0,42 % 8,16 % 33,67 % 26,80 % 52,09 %
Dluhopisové fondy -0,06 % -2,73 % -1,68 % 1,72 % -5,05 %
Fondy peněžního trhu -0,10 % -1,55 % -1,51 % 4,32 % 1,87 %
Komoditní fondy 1,46 % 19,07 % 48,06 % 14,67 % 18,27 %
Nemovitostní fondy 0,65 % 1,82 % 2,39 % 11,77 % 20,16 %

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.