CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

19. 10. 2015

0 komentářů

Boj proti korupci by měl být podle českých podnikatelů jednou

 


 

  • Dotazovaní podnikatelé se setkali s korupcí 2× častěji ve veřejném sektoru než ve firmách

Praha, 19. října 2015 Korupce je v České republice i českém byznysu stále rozšířený fenomén. Až šest z deseti českých podnikatelů se podle průzkumu společnosti EY setkalo s možností získat úplatkem výhodu pro své podnikání. Čtyři z deseti navíc byli přímo vyzváni úplatek poskytnout. Omezení korupce podnikatelé zařadili mezi tři hlavní priority, na které by se česká vláda měla v nadcházejících dvou letech soustředit. Neuplácí se prý přitom jen ve státní správě, ale i mezi firmami samotnými. Pokles korupce zaznamenal jen každý čtvrtý podnikatel, nejvíce si naopak myslí, že korupce je pořád stejná jako před dvěma roky. Tyto a další závěry vyplývají z exkluzivního průzkumu mezi účastníky soutěže EY Podnikatel roku, který u příležitosti zahájení nového ročníku soutěže zveřejnila společnost EY.

Vysoké výdaje státního rozpočtu (56 %), špatná dopravní infrastruktura (48 %) a bující korupce (42 %) – to jsou podle českých podnikatelů hlavní oblasti, na které by se česká vláda měla v následujících dvou letech zaměřit. Korupci má díky širokému mediálnímu pokrytí většina lidí spojenou především s veřejnou správou a velkými státními zakázkami. Čeští podnikatelé se ale s žádostí o úplatek setkávají nejen při jednání se státními úřady, ale stále častěji i mezi firmami samotnými. Z průzkumu vyplynulo, že se dotazovaní podnikatelé setkali s korupcí 2× častěji ve veřejném sektoru než ve firmách. Pozitivní zprávou je, že v soudnictví nebo u policie se s přímou žádostí o úplatek setkala jen 3 % podnikatelů.

„Čísla z našeho průzkumu potvrzují stále značné rozšíření korupce v Česku. Jádro problémů přitom nevězí jen ve veřejném sektoru. Více než polovina zaměstnanců z velkých firem říká, že jejich společnost nemá protikorupční pravidla, zhruba třetina firem neprovádí protikorupční školení a nezřídila linku pro whistleblowery. Dodržování etických pravidel je přitom jedním z předpokladů trvalého úspěchu firmy. I proto se v soutěži EY Podnikatel roku soustředíme na vyhledávání pozitivních příběhů českých podnikatelů, kteří mají nejen vynikající výsledky své firmy, ale zároveň posouvají etiku českého podnikatelského prostředí o stupeň výš než je v Česku běžné,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Neetické jednání ve firmách se přitom neomezuje pouze na korupci. Někteří vrcholoví manažeři mohou pod vidinou nutného růstu sáhnout k neetickým praktikám a například záměrně pozměnit hospodářské výsledky svého oddělení či firmy jako celku. Podle nedávné studie EY o podvodném jednání ve firmách přitom naopak úspěšné firmy na etická pravidla pamatují častěji a pozitivních výsledků dosahují i bez nekalých praktik.

REKLAMA

Nominujte podnikatele do soutěže EY Podnikatel roku

Společnost EY zahájila v září 2015 v České republice již šestnáctý ročník soutěže EY Podnikatel roku. Porotu soutěže zajímají nejen hospodářské výsledky, ale především výjimečné příběhy úspěšných podnikatelů, kteří pracují slušně a poctivě. Nový držitel titulu EY Podnikatel roku se zařadí mezi osobnosti, jako jsou Vlastislav Bříza, Jiří Hlavatý nebo Radim Jančura, a v červnu příštího roku bude Českou republiku reprezentovat na světovém finále v Monte Carlu. Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv, nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz. Na stejných webových stránkách je k dispozici rovněž přihláška pro podnikatele. Uzávěrka přihlášek i nominací je 31. října 2015.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Paušální daň. Jen proklínaná daňová výjimka?

Ke dni 13. ledna 2023 evidovala Finanční správa 31 500 nových oznámení o vstupu do paušálního režimu daně z příjmů na rok 2023. Daně a odvody tak bude tento rok paušálně platit až 100 tisíc živnostníků. Má tato daňová výjimka opodstatnění? Některým žadatelům o paušální režim byla […]

Text: Filip Kučera

22. 02. 2023

Řemeslník - OSVČ - podnikatel - podnikání - podnikatelé

Vysoký zisk podnikatele? Důchod nezachrání…

Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí obecně počítat s nižším státním důchodem než zaměstnanci. Vlastní zajištění na penzi by mělo být pro OSVČ naprostou samozřejmostí. Porovnejme si však výši státního důchodu v závislosti na dosahovaném zisku.

Text: Petr Gola

06. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *