Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Bitcoin versus zlato. Nahradí kryptoměna dlouholetý bezpečný přístav investorů?

Investice 08.01.2021 | 16:33 0 Komentářů

Na jedné straně stojí zlato jako „král“ drahých kovů a na druhé straně Bitcoin jako „nejstarší kryptoměna“ s dominantní pozicí na trhu digitálních měn. Kam se ubírá pozornost investorů a kam bude směřovat v dalším období? Budou se investoři zajímat více o Bitcoin na úkor ceny drahého kovu, nebo upřednostní tradiční hodnotu v podobě žlutého kovu, která je uchovatelem hodnot již po dlouhé generace lidstva? Společnost CFDWorld v analýze hledá odpověď na tuto otázku.

Bitcoin v posledních dnech překonal nová historická maxima, když se dostal nad hodnotu 34 tisíc USD. Růstu jeho ceny nahrává několik faktorů. Kromě toho, že se v poslední době tato kryptoměna stala středem zájmu velkých institucionálních investorů a platby v kryptoměnách umožní v roce 2021 i PayPal, je třeba vzít v úvahu i uklidnění situace po volbách v USA, dlouhodobý efekt jarního „dělení“ kryptoměn, který obvykle lze sledovat ještě několik let a fakt, že se pomalu blížíme k dosažení limitu počtu vytěžených Bitcoinů, který byl stanoven na 21 milionů Bitcoinů. V současnosti zůstává nevytěžených 1,5 milionu Bitcoinů.

Fakt, že do oběhu nebude možné uvolnit další jednotky by měl nahrávat ve prospěch růstu jeho ceny na rozdíl od kryptoměn, které touto vlastností nedisponují. Všechny tyto aspekty nahrávají ve prospěch dalšího růstu jeho hodnoty, i když někteří odborníci stále pochybují o jeho potenciálu, a to navzdory pozitivnímu fundamentálnímu faktoru očekávajícího výraznou korekci.

Naproti tomu stojí zlato, které letos také překonalo svá historická maxima a dostalo se až nad hodnotu 2000 USD za unci. V posledních týdnech se však dobře rozjetý růstový trend zastavil a drahý kov musel čelit korekci v řadě stovek dolarů. Propad byl reakcí na pozitivní zprávy o vakcínách proti COVID-19. Určitý odliv kapitálu mohl být způsoben také zvýšeným zájmem investorů o obchod s akciemi farmaceutických firem, které po zprávách o vakcíně rostly. Pokles ceny zlata však nemusí nutně znamenat problém. Právě naopak, může být příležitostí k nákupu kovu za lepší cenu.

Oba tyto „finanční nástroje“, tedy zlato i Bitcoin slouží investorům jako prostředek zajištění proti politické a ekonomické nejistotě, ale i inflaci a manipulaci s americkým dolarem nebo jinými fiat měnami. Nad „úspěchem“ Bitcoinu na úkor drahého kovu vedou debaty a je zřejmé, že obě komodity mají silná pozitiva i negativa, tedy zastánce a odpůrce. Zatímco Bitcoin se nachází v centru pozornosti zejména mladší generace, ti zkušenější nebo investoři, kteří nemají rádi vysoké riziko upřednostní spíše tradiční zlato. Podle společnosti CFDWorld tak v této chvíli nehrozí, že by kryptoměna dokázala nahradit zlato a stejně to platí i naopak.

Martin Krištoff, CFDWorld

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.