CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

13. 09. 2016

0 komentářů

Běžný účet platební bilance se propadl do třicetimiliardového schodku, tedy nejvíce od loňského května

 


 

Červencový schodek ovšem není až takovým překvapením: podepsal se na něm výrazný odliv dividend, jenž je pro tuto část roku příznačný, a letošní červenec byl také poznamenán slabším přebytkem zahraničního obchodu. S tím, jak automobilky letos směřovaly své celopodnikové dovolené právě do července, tak došlo k výpadku na straně exportů a přebytek zahraničního obchodu se meziročně snížil o 8,7 miliardy korun.

Sečteme-li vývoj za všechny letošní měsíce, tak se běžný účet platební bilance České republiky drží ve výrazném přebytku, jenž za prvních sedm měsíců letošního roku činí bezmála 80 miliard korun.

Pro srovnání: za prvních sedm měsíců roku 2015 činil přebytek běžného účtu o něco více než 34 miliardy korun, letos se tedy přebytek v období leden-červenec více než zdvojnásobil.

Běžný účet je do přebytku tlačen především obchodem se zbožím: zahraničně obchodní saldo za letošních prvních sedm měsíců vykazuje přebytek více než 175 miliard korun, což je zhruba o 30 miliard korun více, než ve stejném období loňského roku. Meziročně se zvyšuje také přebytek u salda služeb. V hlubokém schodku je naopak saldo primárních důchodů, kde se projevuje především odliv dividend: i v tomto případě je se ale saldo zatím vyvíjí lépe, než v roce 2015. Hůře si naopak vede saldo druhotných důchodů, kde se projevují i toky mezi Českou republikou a Evropskou unií: toto saldo se letos propadlo do schodku, zatímco koncem loňského července bylo přebytkové.

Nicméně, co je podstatné: za celý letošní rok má běžný účet platební bilance České republiky našlápnuto k výraznému přebytku, jenž by měl být více než dvojnásobný než v roce 2015, kdy přebytek činil 41,4 miliardy korun (0,9 % HDP). Za celý rok 2016 očekávám přebytek běžného účtu v oblasti 2 % HDP.

REKLAMA

I nadále platí konstatování, že běžný účet platební bilance se vyvíjí příznivě i v dalších ekonomikách středoevropského regionu s výrazným přebytkem v případě Maďarska a s jen mírnými schodky v Polsku, Rumunsku či na Slovensku. Znovu tak lze zopakovat, že vnější rovnováha středoevropských ekonomik je zdravá a regionální finanční trhy a měny mohou lépe překonat období, jež jsou na úrovni globálních finančních trhů poznamenány nejistotami. Dobře to bylo patrné na reakci na Brexit, kdy dopady nejistot na regionální trhy nebyly ani nijak výrazné a ani nijak dlouhé: omezily se na několik týdnů a fakticky vyprchaly právě v průběhu července..

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *