Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Běžný účet platební bilance: Mírný deficit namísto lehkého přebytku

Makro 13.01.2015 | 11:29 0 Komentářů

Oproti očekávání skončil běžný účet platební bilance v listopadu deficitem 6,7 mld. korun. Důvodem jsou vyšší dividendy, které vzhledem ke své volatilitě v průběhu roku v podstatě nejde pořádně odhadovat. Jejich celková výše za rok se sice vyvíjí stabilně, avšak rozprostření do jednotlivých měsíců už tak předvídatelné není.

Běžný účet platební bilance dlouhodobě ovlivňují dva základní trendy, a sice na jedné straně přebytkový zahraniční obchod se zbožím i službami, na straně druhé odcházející dividendy.

Za prvních jedenáct měsíců minulého roku byl běžný účet ČR přebytkový a s mírným plusem nejspíše poprvé v historii dopadl i za celý rok 2014. Nárůst kladného salda vnější bilance ČR předpokládáme i letos, kdy by se dokonce mohlo přiblížit až ke dvěma procentům HDP.

Nárůst přebytku obstará především zahraniční obchod a konkrétně levnější ropa. Stále pokračující propad světových cen ropy totiž znamená i nižší hodnotu dovozu této suroviny do ČR. A nejde rozhodně o malá čísla. Jen letos by při dosavadních cenách ropy mohla ČR „ušetřit“ téměř až 70 mld. korun.

Levná ropa se stává nejenom faktorem snižujícím dovoz do ČR, ale postupně i silným prorůstovým impulsem pro domácí spotřebu a nakonec i investice. Ušetří především domácnosti, ale i firmy v dopravě, v zemědělství, stavebnictví a v průmyslu. 

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.