Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Bezkontaktní karty ovládly naše peněženky. Hotovost je na ústupu

Banky Raiffeisenbank 26.10.2017 | 11:08 0 Komentářů

Bezkontaktní platební kartu vlastní již většina občanů České republiky. Přestože se
s rozšířeností bezhotovostních plateb zvýšily i obavy Čechů ze zneužití karty, pojištění kryjící toto riziko si sjednává pouze čtvrtina držitelů karet. Podle reprezentativního průzkumu, který pro Raiffeisenbank zpracovala agentura NMS Market Research,
se zneužití platební karty nejvíce obávají mladí lidé ve věku do 24 let. Nejméně pak lidé nad 55 let, kteří jsou zároveň nejčastěji proti zneužití karty pojištěni.

Kartu přikládáme k terminálu stále častěji

Bezkontaktní kartu dnes vlastní 92 % Čechů, což je o 15 % více než v roce 2015. Možnost bezkontaktní platby upřednostňuje sedm z deseti držitelů tohoto typu karty (69 %). Nejvíce si bezkontaktní platby oblíbili mladí lidé ve věku 18 až 24 let (83 %). Češi uvádějí, že k placení využívají kartu častěji než před dvěma lety. U lidí nad 45 let obliba bezkontaktní platby naopak klesá.

Velká popularita bezkontaktních karet se však zatím neodrazila v adekvátní oblibě tzv. bezkontaktních nálepek. Většina majitelů karet je nemá (83 %). Bezkontaktní nálepky mají častěji lidé ve věku 45 až 54 let, častěji pak muži než ženy.

Obavy ze zneužití karty se zvýšily

Spolu s větší oblíbeností bezkontaktních karet, ale i bezhotovostních plateb obecně, vzrostly v posledních dvou letech obavy občanů ze zneužití karty. Tuto obavu deklaroval každý druhý respondent průzkumu. Navzdory obavám je proti zneužití karty pojištěna jen čtvrtina držitelů karet (o 11 % méně, než před dvěma lety).

„Technologie zabezpečení bezkontaktních karet jsou na velmi vysoké úrovni a riziko zneužití je opravdu minimální. Chápeme však obavy některých klientů, a proto jim nabízíme možnost se proti tomuto riziku pojistit. Obě varianty pojištění, Základ i Plus, poskytují pojistnou ochranu pro případ zneužití platební karty v obchodech, bankomatech i na internetu,“ vysvětluje Lenka Jiřinová, produktová manažerka Raiffeisenbank, a dodává: „Pojištění debetní nebo kreditní karty proti jejímu zneužití si mohou klienti sjednat nejen k nové, ale také k již aktivované kartě.“

Nejčastěji se zneužití bezkontaktní platební karty obávají mladí lidé ve věku 18 až 24 let (27 %). Lenka Jiřinová z Raiffeisenbank k tomu doplňuje: „Ačkoliv mají mladí lidé nejčastěji strach ze zneužití svých karet, právě tato skupina klientů si pojištění sjednává nejméně.“ Nejopatrnějšími jsou starší lidé ve věku 55 až 64 let, téměř třetina (30 %) z nich má pojištění sjednáno. Skupina lidí nad 55 let, která si pojištění sjednává nejčastěji, se o svou kartu díky tomu obává nejméně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.