Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Bezkontaktně už v karlovarské MHD platí za jízdné tisíce lidí

Banky 22.05.2017 | 13:35 0 Komentářů

Cestující v hromadné dopravě v Karlových Varech už nepotřebují drobné na jízdenky. Řešení od ČSOB jim umožňuje platit jízdné přímo v autobusech bezkontaktní kartou. Jen během prvních čtyř dnů takto jízdenku zaplatily stovky lidí, na konci dubna už šlo o tisíce cestujících. Dopravní podnik Karlovy Vary zavedl validátory, které bezkontaktní nákup jízdenky umožňují, od loňského podzimu postupně do všech autobusů MHD.

Bezkontaktní platby, které do českých měst i do příměstské dopravy ČSOB spolu se společností Mastercard zavádí, jsou pro cestující velice jednoduchým a komfortním řešením. „Lidé si nemusí kupovat jízdenky v předprodeji, hledat či měnit drobné u řidiče, zkrátka jen navolí druh jízdného a přiloží platební kartu,“ říká manažer Rozvoje obchodu se třetími stranami ČSOB Jan Klepiš.

Validátor, který je umístěný u řidiče autobusu, umožňuje nákup jízdenek cestujícím s jakoukoli bezkontaktní platební kartou Mastercard nebo Visa od jakékoli finanční instituce. Řešení je variabilní a je připraveno i pro nákup časových kupónů.

„Máme už zkušenosti z krajských měst, jako je Ostrava, Plzeň či Liberec. Každé město má své vlastní požadavky a nároky na platební obslužnost, takže se společností Mastercard a dalšími technologickými firmami připravujeme takové řešení, které vždy zohlední specifika regionu,“ dodává Jan Klepiš z ČSOB.

„Česko má předpoklady pro využívání platebních karet i ve veřejné dopravě, lidé si velmi oblíbili bezkontaktní karty pro rychlost, která je v dopravě klíčová. Tři čtvrtiny lidí tvrdí, že by v dopravě platbu kartou uvítali. Je tedy otázka, jak vytvořit systém, který je přátelský pro cestující, respektuje lokální specifika a zároveň levný. Platební karty splňují všechna kritéria,“ uvedl Petr Zlámalík ze společnosti Mastercard.

Obliba „bezkontaktních jízdenek“ v regionu roste

Karlovy Vary nejsou prvním městem v kraji, které placení bezkontaktní kartou využívá. Tuto možnost už od loňského února nabízí společnost Autobusy Karlovy Vary v Chebu a Sokolově i na meziměstských linkách.

Počty transakcí na těchto terminálech jasně ukazují, že obliba „bezkontaktních jízdenek“ neustále roste. V lednu letošního roku takto meziměstské jízdenky ve společnosti Autobusy Karlovy Vary zaplatilo 4,7 tisíce cestujících, v únoru zaznamenala firma už 6,5 tisíce transakcí a v březnu dokonce 8,7 tisíce. Terminály je zde vybaveno 35 autobusů.

Prvním městem, které řešení bezkontaktních nákupů jízdenek od ČSOB nabídlo svým cestujícím, byl už v roce 2014 Liberec. Poté začalo zavádět validátory Brno, kde dnes cestující platí kartami už 30 procent jízdenek. O něco později se přidala Plzeň. Tam už v prosinci roku 2015 zaplatilo za jízdné bezkontaktní kartou 80 tisíc cestujících. Prvním krajským městem s komplexním řešením pro elektronické jednorázové jízdenky je ale od loňského roku Ostrava.

„O bezkontaktní placení jízdného je mezi lidmi velký zájem. Jsou totiž rychlé, pohodlné a ve městech je ocení i turisté a návštěvníci z jiných regionů, kterým se tak cestování značně zjednoduší. I proto je mezi dopravci o zavedení této technologie velký zájem“, doplňuje Jan Klepiš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.