CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

15. 11. 2021

0 komentářů

Banky obírají klienty na směnném kurzu, ukázala aplikace Patron Go

 

Češi utratí na čínském AliExpressu až několik miliard korun ročně. Platbou na zahraničním e-shopu v českých korunách zákazník automaticky přichází o 3 až 5 % kvůli nevýhodnému kurzu. Řešením mohou být platební služby například společností Revolut a Twisto, ukázala mobilní aplikace Patron Go.

Loading



 

„Finanční antivirus Patron Go otestoval v přístupu ke směnnému kurzu 10 českých bank. Průměrná přirážka se pohybovala mezi 3 až 5 %. Při nákupech za cca 20 000 Kč, které v zahraničí udělá řada z nás, jde o částku 600 až 1 000 Kč za rok,“ vysvětluje Jiří Paták, který, spolu s Lukášem Vršeckým, za aplikací Patron Go stojí.

Blíží čas Vánoc, kdy lidé nakupují dárky ve velkém. Téměř exponenciálně tím roste i objem online plateb uskutečněných přes zahraniční e-shopy jako je například Amazon, eBay nebo Alibaba. Jen za minulý rok Češi utratili na zahraničních platbách více než 100 miliard korun. Podle dat webu kradakov.cz například klienti České spořitelny utratili na čínské platformě AliExpress přes 600 milionů korun.

A právě banky se na transakcích s online obchody jako je AliExpress obohacují více, než by měly. Dle zjištění aplikace Patron Go na to doplácí každý druhý tuzemský zákazník. „Kdykoliv zaplatíte na stránkách jako jsou AliExpress, Booking.com, Amazon.com či Spotify v dolarech nebo eurech, necháváte banky vydělat na směnném kurzu,“ říká Lukáš Vršecký.

Jeden příklad za všechny

REKLAMA

Filip nakupuje levnou smart-home elektroniku z Číny. Ušetří sice na ceně, ale na kurzu tratí. Platí totiž z českého účtu, kde mu za dolar naúčtují místo dnešního středového kurzu 21,20 Kč celých 22,05 Kč. Zdá se to málo, ale při posledním nákupu za 850 dolarů to Filipa stálo 723 Kč. A za to si mohl koupit pár chytrých komponentů navíc.

Jak ušetřit na Vánoce?

Předražené, ale zároveň i nebezpečné transakce dokáže odhalit aplikace Patron Go. Finanční antivirus sice dárky neprodává, ale díky němu si na ně naspoříte. Patron díky speciálnímu algoritmu umí identifikovat na jakém produktu či službě byste mohli ušetřit. Podezřelé platby pak označí jako viry a majitele účtu na ně upozorní. Pokud bude uživatel aplikace chtít viry odstranit, u jednodušších služeb mu stačí pár kliků. V případě složitějších záležitostí může být propojen se specialistou přímo v aplikaci.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *