CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

25. 07. 2022

0 komentářů

Bankovnictví se mění – ubývá poboček, mění se struktura zaměstnanců

 

Změny v bankovnictví zrychlila kovidová krize, mění se komunikace bank s klienty, ubývá fyzických poboček a většina aktivit se přesunuje do on-line prostředí. Bankovní sektor bude i letos aktivní v náboru zaměstnanců a stále platí, že v bankovnictví jsou vysoké mzdy a široká škála benefitů.

Loading



 

Zaměstnání v bankovnictví platilo dlouhá léta za jisté, perspektivní a dobře placené. V současné době se situace mění – komunikace s klienty se přesunuje do on-line prostředí, kvůli měnícímu se chování klientů se ruší pobočky. Navíc tradiční velké bankovní domy se globálně slučují. To vše by nasvědčovalo tomu, že v tomto segmentu budou firmy zaměstnance spíše propouštět. Přitom bankovnictví a pojišťovnictví jsou považované za segmenty, které budou letos patřit mezi nejaktivnější v náboru zaměstnanců. Čím to je? Mění se totiž zaměstnanecká struktura – více lidí zajišťuje zákaznický servis, je zde také velká poptávka po IT pracovnících, a to jak pro tvorbu a správu on-line řešení, tak zajištění bezpečnosti.

Počet nabídek je stabilní, zájem ve většině profesí mírně roste

„Na našem pracovním portálu jsme zaznamenali v posledních letech nejvyšší počet nabízených míst v segmentu bankovnictví v roce 2019. Po skokovém snížení nabídky v roce 2020 se situace stabilizovala a letos bude podle dosavadních hodnot srovnatelná s loňskem. To odpovídá i prognózám analytiků, kteří předpokládají, že bankovnictví a pojišťovnictví budou patřit mezi obory s aktivním náborem,“ říká Michal Novák z Profesia.cz a dodává: „Nejvyšší počet reakcí na nabízené pozice jsme podobně jako v jiných oborech i v bankovnictví registrovali v roce 2020, kdy na jednu nabídku reagovalo v průměru 14 zájemců. Například u administrativních pozic přicházelo v průměru 15 reakcí, na místo finančního analytika dokonce 17. Letošní čísla ukazují, že u některých pozic zájem klesá, třeba u zmiňovaného finančního analytika, jinde naopak výrazně vzrostl – například na nabídku místa osobního bankéře letos reaguje téměř 4x více zájemců. Z pohledu regionů nejvíce reakcí dostáváme v Praze – v průměru 9, v Moravskoslezském kraji jsou to čtyři a v Jihomoravském tři.“

„V naší investiční společnosti aktuálně poptáváme nejen specialisty z oblasti bankovnictví a financí, ale i v oblasti IT. Důvodem je rozšiřování firmy a také plánované otevírání nových poboček. Uvědomujeme si situaci na trhu a jsme ochotni za kvalitní pracovníky dobře zaplatit. Stejně tak uvítáme talenty s potenciálním kariérního růstu,“ říká Jitka Jetlebová, HR ředitelka IC Group.

Tempo růstu mezd zvolnilo, benefity zůstávají štědré

 

I když tempo růstu mezd v bankovním sektoru v posledních 3 letech zvolnilo, stále patří mezi 5 oborů s nejvyšší úrovní průměrné mzdy. Celková průměrná mzda včetně bonusů a odměn se v tomto segmentu letos zatím vyšplhala na 49 250 Kč, což je o 2 % více než v loňském roce. Výše mezd se pochopitelně velmi liší podle pozic. Pokud se podíváme na současnou úroveň průměrných mezd v nabídkách na Profesia.cz, administrativní pracovník může nastoupit za 31 080 Kč, finanční analytik za 42 000 Kč, specialista na hypotéční úvěry za 45 100 Kč.

Nabídka zaměstnaneckých benefitů je v bankovnictví již tradičně velmi široká. Více než 90 % zaměstnanců v tomto oboru dostává nějaký typ benefitu. Například sick days jako dostupný bonus uvádí 67 % pracovníků, obecný průměr je 24 %. Výrazně vyšší, a to o pětinu a více, je i nabídka bonusů jako penzijní připojištění, zaměstnanecké slevy, stravenky a dovolená navíc.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pojištění schopnosti splácet přináší jistotu v nejisté době, všespasitelné ale není

Život je plný nejistoty, a ztráta schopnosti pracovat kvůli nemoci nebo úrazu může hned záhy znamenat i výrazný pokles nebo dokonce ztrátu pravidelného příjmu. Pojištění schopnosti splácet je produktem, který dokáže tuhle díru v domácím rozpočtu zacelit – proto jej mají ve své nabídce tuzemské pojišťovny, které […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *