Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Bank of England poprvé od roku 2009 snížila sazby v reakci na brexit

Banky 04.08.2016 | 13:22 0 Komentářů

Bank of England na dnešním zasedání v reakci na brexit snížila měnověpolitickou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové historické minimum 0,25 %. K tomuto kroku (snížení sazeb) se britská centrální banka uchýlila poprvé od začátku roku 2009. To samo o sobě ukazuje na nejistotu a rizika, které výsledek britského referenda pro ostrovní ekonomiku přinesl.

Bank of England zároveň obnovila kvantitativní uvolňování, tedy program odkupu aktiv. Cílem těchto operací je obvykle podpoření úvěrové aktivity. Otázkou je, nakolik to britské ekonomice pomůže. Brexit a s ním spojený nárůst nervozity mezi investory i podnikateli způsobí pravděpodobně pokles investic navzdory velmi nízkým výpůjčním sazbám. Kvantitativní uvolňování ale může působit na další oslabení libry, a tak pomoci alespoň britským exportérům.

Snížení základní britské sazby trhy čekaly, obnovení odkupu dluhopisů povětšinou nikoliv. Libra tak bezprostředně oslabuje proti dolaru o dvě třetiny procenta.

Libra by podle našeho výhledu měla během zbytku roku dále klesat vůči dolaru. To se ale bude týkat i eura, a v důsledku i koruny. Proti české měně tak čekáme zlevnění libry jen o málo více než jedno procento do konce roku 2016.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.