Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Bank of England dnes ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bank of England dnes ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 0,5 %. Hlasování ale nebylo jednomyslné, tři členové rady z devíti hlasovaly proti. Mezi podporovateli navýšení sazeb o 25 b.b. byl překvapivě i hlavní ekonom centrální banky A. Haldane. To by mělo znamenat, že podle prognostiků v BoE je zpomalení růstu v prvním čtvrtletí (na 0,1 % č/č) jen dočasné a britská ekonomika znovu zrychluje. V druhém čtvrtletí podle odhadu banky dosáhne mezičtvrtletní růst HDP 0,4 %. Výsledek příštího jednání v srpnu je tak skoro jasný – měnověpolitická rada BoE navýší klíčovou sazbu na 0,75 %. Libra vůči euru dnes posílila na EUR/GBP 0,874, v korunách zdražila na GBP/CZK 29,5.

 
I přes odpor Íránu, Venezuely a Iráku ropný kartel OPEC spolu s Ruskem zřejmě zítra rozhodne o navýšení limitů těžby. Kompromisem se zdá být navýšení těžby o 800 tisíc barelů denně. Cena černého zlata na světovém trhu klesá již druhý den v řadě a dnes dosahuje 73,7 dolarů za barel. V souvislosti se stabilizací ceny ropy za posledních několik týdnů dochází i k mírnému o poklesu cen pohonných hmot v naší kotlině. Snižování cen benzinu a nafty přes léto pomůže posilující koruna. Ta je sice stále nad očekávání slabá na EUR/CZK 25,84, ale podle našeho názoru měnověpolitické jednání ČNB příští týden by koruně mělo dát impuls znovu posilovat.
 
Philadelphia Fed index důvěry amerických výrobců v červnu poklesl o téměř 15 bodů na 19,9 bodů. Výsledek je výrazně pod odhadem trhu, který očekával 29 bodů. Největšího poklesu dosáhlo hodnocení objemu nových zakázek a objemu nedodělků. Na předstihových indikátorech se projevují obavy amerických výrobců z eskalujícího obchodní konfliktu USA s vnějším světem. Šestiměsíční výhled amerických výrobců kvůli tomu také poklesl, ale o něco méně na 34,8 bodů.

Jakub Červenka, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.