CZK/€ 24.580 -0,33%

CZK/$ 24.025 -0,84%

CZK/£ 29.165 -0,39%

CZK/CHF 25.145 -0,43%

29. 06. 2022

0 komentářů

Autem na dovolenou? 10 tipů, jak ochránit své vozidlo

 

Cestovatelská sezóna je v plném proudu, a proto Allianz přináší deset tipů a rad motoristům, kteří chtějí do cílové destinace dorazit bezpečně a bez zbytečného stresu. Na co by si tedy řidiči měli dát během dovolené pozor? 

 „Ať už motoristé vyrazí na chalupu nebo k moři, měli by si uvědomit, že zloději nejsou to jediné nebezpečí, které je a jejich vozidlo může potkat. Lidé za volantem často přeceňují své schopnosti, nevěnují dostatečnou pozornost řízení a neberou v potaz technické parametry vozidla. Je důležité myslet i na to, že pokud jedete s celou rodinou k moři, váha vozidla se může změnit i o několik desítek či stovek kilogramů a auto se začne chovat jinak, než když s ním jezdíte každý den sami do práce,“ upozorňuje metodik likvidace autopojištění Allianz Libor Beran.

Zloději

Opatrnost je vždy na místě, a proto by mělo být samozřejmostí nenechávat věci na středovém panelu, na sedačkách, zadním okně – ať už jde o kabelky, mobily, notebooky, či batohy.

Kola

Poté, co jsou jízdní kola v nosiči řádně upevněna, je zapotřebí při jízdě myslet na to, že se změní rozměry vozidla – především pak před podjezdy, tunely či vjezdem do podzemní garáže. Je důležité znát nejen celkovou výšku či šířku automobilu s jízdními koly, ale kontrolovat jejich upevnění i během cesty. Tip: Některým motoristům se vyplatilo si na palubní desku napsat varovný lísteček, že kola vezou.

REKLAMA

Únava

V letních měsících jsou velmi časté dlouhé noční přejezdy, kdy řidiči podcení nebezpečný mikrospánek. Motoristům proto Allianz doporučuje zařadit do jízdního plánu přestávky na protažení, občerstvení a samozřejmě i spánek.

Rychlost

Nedodržování dopravních předpisů? Podle statistiky Allianz může vyšší rychlost až za polovinu dopravních nehod. Řidiči by měli zpozornět především v obcích, v zatáčkách, či u zúžení pruhů.

 Navigace

REKLAMA

Navigace je bezesporu důležitou součástí cestovní výbavy. Je však důležité nezapomínat na to, že manipulace s ní by neměla probíhat za jízdy. Nepozornost za volantem je častou příčinou nedobrzdění a následné havárie.

Telefon

Stejná pravidla jako pro navigaci platí i pro mobilní telefon – psaní, telefonování, či natáčení a focení. To vše vede k nepozornosti a může mít stejné důsledky jako řízení pod vlivem alkoholu, protože řidič ztrácí schopnost se plně věnovat provozu.

Velikost a váha

Pokud čtyřčlenná rodina vyrazí na dovolenou s plně naloženým kufrem, váha vozidla je najednou vyšší i o několik desítek či stovek kilogramů. Naložené auto nejen více váží, ale má i delší brzdnou dráhu a celkově jiné jízdní vlastnosti. Na jiné jízdní vlastnosti je zapotřebí myslet i v případě, že si vozidlo řidiči půjčí – u takového karavanu nebude jiná jenom váha, ale i celkové rozměry, proto je dobré pořídit například i přídavná zrcátka.

REKLAMA

Počasí

Letní bouřky, deště, případně i rozvodněné vodní toky… To, že terénní auto v protisměru bez problému projelo vodní plochou, neznamená, že tomu bude stejně i u naloženého rodinného vozidla. Zejména v lagunách, které se často tvoří po přívalových deštích, pak může dojít k výraznému poškození motoru, mnohdy až k totální škodě za stovky tisíc korun.

Ohniště

Ať už motoristé vyrazí na chatu nebo třeba do kempu, neměli by podcenit ani fakt, že v blízkosti ohniště rozhodně není jejich vozidlo v bezpečí.

Asistence

Pro klidnou dovolenou bez zbytečné stresu je dobré mít po ruce kontakt na asistenční službu – 241 170 000. Asistence od Allianz funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu jako nepřetržitá pomoc na cestách. Základní asistenční služby jsou automatickou součástí všech čtyř balíčků autopojištění. A asistence nejen kdykoliv poradí, ale i odtáhne vozidlo či pomůže s opravou. V balíčcích PLUS, EXTRA, a MAX je pak zahrnuta rozšířená asistence. Ta řidičům v případě poruchy či zničení vozidla půjčí náhradní vozidlo, zajistí ubytování a přepravu posádky, ale také pomůže v případě ztráty či zabouchnutí klíčů od vozu.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Průzkum: Doplňkové penzijní spoření má jen 5 % dětí

Tři čtvrtiny Čechů ví o možnosti sjednat doplňkové penzijní spoření dětem, sjednané ho má ale jen 5 % nezletilých. Respondentům na něm vadí především nízké zhodnocení. To přitom u vyvážených strategií loni dosáhlo téměř 5 %. Překážkou je i dlouhé trvání produktu. Na to penzijní společnosti reagují […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2022

Analýza: Pouze u 30 % nemovitostních pojistek zatím nehrozí podpojištění

V souvislosti s urychlující se inflací, která se již v loňském roce projevila při poruše dodavatelských řetězců v enormním růstu cen stavebních materiálů a dalších technologií (a jejíž další prohloubení lze v aktuální situaci dále jistě očekávat), se objevuje zásadní riziko. Pojistné částky u neindexovaných smluv pojištění […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 07. 2022

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.