Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Auta opět rozjela průmysl

Investice 07.12.2018 | 10:21 0 Komentářů

Říjnová průmyslová produkce byla oproti září nižší o 1,1 %. Meziročně si ale výrobci v průmyslu polepšili o 6,7 %, vezmeme-li však v úvahu, že říjen měl o jeden pracovní den méně než loni, produkce po očištění vzrostla o 3,3 %.

V dynamice českého průmyslu se projevuje několik protichůdných faktorů. Nadále ji brzdí nedostatek pracovní síly i slabší poptávka z eurozóny, a to zejména po spotřebních statcích. Přesto předstihové indikátory stejně jako růst nových zakázek ukazují, že nedostatek poptávky stále nepředstavuje palčivý problém českých výrobců. Hodnota nových zakázek si v říjnu připsala přes 12 % meziročně, přičemž ty ze zahraničí vzrostly o 14,2 %.

Jak už nám naznačovaly říjnové statistiky AutoSAP, daří se hlavně českým automobilkám. Výroba aut přispěla k růstu průmyslové produkce nejvíce (8,4 % y/y, přírůstek 1,6 %). Navíc dřívější ranní statistiky ukázaly, že německá produkce investičních statků, k jejíž výrobě naši producenti přispívají, roste. To se samozřejmě odráží ve struktuře české výroby, kdy výrazněji roste výroba kovových konstrukcí (+9,4 % y/y) a elektrických zařízení (+7,5 %). Naopak vyšší cena ropy na mezinárodním trhu v září a v říjnu se projevila v poklesu výroby chemických látek (1,5 % y/y).

Problém ceny vstupů se ale stává palčivější ve více odvětvích. Kromě ceny vstupních surovin jsou to také vyšší mzdy v průmyslovém sektoru, které přidělávají výrobcům vrásky. Ty v říjnu vzrostly o 8,4 % meziročně na 33 835 Kč.

MONIKA JUNICKE
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.