Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Auta a počítače potopily lednový zahraniční obchod

Investice 11.03.2019 | 10:30 0 Komentářů

Lednový zahraniční obchod skončil sice v přebytku, avšak výrazně nižším, než jsme čekali. Podle předběžných údajů přebytek dosáhl 12,1 miliard korun, a byl tak o 7,7 miliard nižší než loni.Výsledek ovlivnila horší bilance s počítači, elektrickými a optickými přístroji a ropou a zemním plynem. 

Ropa se v lednu již oklepala z prosincového propadu a nárůst cen nad hranici 60 dolarů za barel byl v obchodní bilanci znát. Na horších lednových výsledcích zahraničního obchodu se podepsala i bilance motorových vozidel. To zase není až tak překvapivé, vzhledem k tomu že výroba aut v lednu i v prosinci meziročně poklesla o výrazných deset procent. Na automobilový průmysl dopadá nejistota spojená s brexitem i slabší zahraniční poptávka.

Za celý letošní rok očekáváme, že si bilance zahraničního obchodu mírně polepší. Bude to ale dáno i změnou v dynamice importů a exportů. Dovoz by ve srovnání s loňským rokem měl být nižší. Čekáme totiž zpomalení domácí investiční aktivity, což se následně odrazí i v poklesu importů souvisejícími s investicemi. Zároveň zvolní i tempo růstu mezd, domácnosti budou více spořit, což bude tlačit importy také směrem dolů. Mírně nižší bude zřejmě i zahraniční poptávka a tím pádem i český vývoz.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.