Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Apple a klesající ceny nerostných surovin stahují akciové trhy z výšin

Investice 03.05.2017 | 17:01 0 Komentářů

Evropské akcie dnes ustupují z 20měsíčních výšin. Index Stoxx 600 odevzdává kolem 0,1 %, stahován komoditními společnostmi, které ztrácí 2,4 % v reakci na klesající ceny průmyslových materiálů. Nedaří se dnes ani automobilovému průmyslu, který negativně reaguje na špatné zprávy o prodejích aut v USA a odepisuje mírně přes 1 %.

Technologické tituly a především dodavatelé Applu dnes doplácí na slabší než očekáváné prodeje iPhonů v prvním čtvrtletí a jejich akcie ztrácí 0,4 %. Nejvíce oslabuje Dialog Semiconductor o 6,2 %. Situaci na evropských akciových trzích zachraňují farmaceutické a telekomunikační společnosti, které přidávají 0,8 a 0,4 %. Nad hladinou se drží i finanční instituce a realitní developeři s 0,4 a 0,2% zisky.

Americké akcie odstartovaly dnešní obchodování směrem na jih. Především díky technologickým titulům, které stahuje zklamání z výsledků Applu, ztrácí všechny tři akciové indexy do 0,5 %. K splínu se přidaly i komoditní společnosti, jejichž akcie odepisují 0,9 % kvůli klesajícím cenám průmyslových materiálů. Zdravotnický sektor také vykazuje nezdravý vývoj, když odepisuje 0,6 %. K mírnému růstu se dnes zatím odhodlaly pouze finanční instituce s 0,3% ziskem. Další vývoj nejen na amerických parketech může výrazně ovlivnit dnešní zasedání Fedu.

Na pražské burze se to dnes více červenalo a index PX tak odevzdal 0,6 %. Nejhůře dnes dopadly akcie mediální skupiny CME se ztrátou 4,2 %. Mezi 1 a 1,5 % oslabily i akcie Fortuny Erste, Stock Spirits a O2. Komerční banka před zítřejším ohlášením výsledků za první kvartál dnes druhým dnem oslabovala, když odepsala 0,9 %. Do 0,5 % dnes klesly i akcie růstového šampióna Unipetrol a nejobchodovanější akcie Moneta Money Bank. K výraznějšímu zisku se dnes prodrala pouze pojišťovací skupina VIG s 1,5 %. Přidal se k ní i Philip Morris a ČEZ, jejichž akcie si připsaly 0,4 a 0,2 %. Dnešní objem obchodů stěží překročil polovinu ročního průměru, když dosáhl pouhých 0,35 mld. CZK.

RICHARD MIŘÁTSKÝ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.