Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Ani zvýšení sazeb koruně nepomohlo

Banky 28.06.2018 | 17:52 0 Komentářů
Česká koruna dnes poprvé od loňského září oslabila nad hladinu 26 CZK/EUR, když se kurz krátce před polednem na mezibankovním trhu dostal dokonce lehce přes 26,08 CZK/EUR. Koruna dnes oslabila navzdory tomu, že ČNB včera překvapivě rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. A jedním z důvodů byla právě slabá česká měna.

Nicméně za jejím znehodnocováním nestojí tuzemské, ale externí faktory. Výprodeje dnes byly patrné i na polském zlotém a maďarském forintu. Nadále pokračuje odliv prostředků z rozvíjejících se trhů směrem do dolaru. Tomu pomáhají jak vyšší dolarové úrokové sazby, tak postavení americké měny jako bezpečného přístavu v situaci narůstajících globálních nejistot v souvislosti s obchodními válkami.
Čeká nás zveřejnění revidované časové řady HDP
Český statistický úřad zítra zveřejní finální čísla národních účtů za Q1 18 včetně sektorových účtů. Stejně jako v Německu ztratila tuzemská ekonomika na dynamice zejména kvůli slabší zahraniční poptávce a exportům. Ekonomiku táhne domácí poptávka, rychle rostou zejména investice. Zítřek ukáže, zda i nadále rostou pouze investice soukromého sektoru či se již konečně rozhoupal i erár. Kromě finálních čísel za Q1 18 bychom se měli dočkat i revize časové řady za loňský rok. Očekáváme, že celkový loňský růst o 4,6 % se více rozprostře z dosavadního velmi silného druhého čtvrtletí do druhé poloviny roku 2017.
JANA VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.