Pondělí 19. října. Svátek má Michaela.

ANALÝZA: Půjčky jsou stále předražené, pomůže konkurence

Banky ZUNO Bank 16.06.2014 | 12:30 0 Komentářů

V Česku jsou půjčky v porovnání se světem na západ od nás stále předražené. Pomáhá tomu ale rostoucí konkurence nových hráčů na poli bankovnictví, která snižuje jejich cenu dolů, říká Ján Kalanin, analytik online banky Zuno, jediné banky bez fyzických poboček v Česku a na Slovensku.  

Průměrný úrok u spotřebitelské půjčky za prvních pět měsíců roku 2014 činil podle ČNB 14,5. Roční procentuální sazba nákladů (RPSN), tedy celková částka, kterou klient za úvěr zaplatí, je asi 15 %. Ve vyspělých západoevropských zemích se však toto číslo pohybuje okolo 10 procent. Zkrátka Češi v porovnání se sousedy ze západních zemí zaplatí ročně o miliony více.

To je zřejmě také důvod, proč právě nové banky s výhodnějšími nabídkami bez poplatků vykazují lepší výsledky než průměr trhu. V minulých měsících zaznamenaly razantní nárůst. Příkladem je banka Zuno, u které se objem poskytnutých úvěrů za prvních pět měsíců vyšplhal na 421 milionů Kč, tedy o více než 60 % oproti stejnému období loňského roku. 

Velkou měrou k tomuto růstu přispěly konsolidace a refinancování úvěrů, kde došlo více než k trojnásobnému navýšení na 151,2 milionu korun. Počet poskytnutých půjček stoupl o více než 80 % oproti stejnému období roku 2013.

Češi již začínají k těmto nováčkům přecházet ve velkém a využívají je stále častěji jako svoji primární banku, to znamená, že si k nim nechají posílat výplaty nebo důchody. „Navíc si od nich samozřejmě berou výhodnější úvěry, refinancují a pochopitelně používají online a mobilní bankovnictví,” dodává analytik.

Nejčastěji si lidé půjčují na auto (58 procent), bydlení (22 procent) nebo elektroniku (13 procent), průměrná výše půjčky je 100 000 Kč.

Lepším cenám půjček samozřejmě pomáhají také úrokové sazby centrálních bank. Na historické minimum snížila úrokovou sazbu také Evropská centrální banka (ECB). Depozitní sazba je tak poprvé v záporných hodnotách. Banky tedy musí za své peníze uložené v ECB platit. 

Spoření již není zdaleka tak výhodné jako v minulých letech. Hitem jsou také konsolidace, které tvoří jen v Zuno přes 20 procent objemu všech úvěrů,“ dodává Ján Kalanin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.