CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

30. 12. 2019

0 komentářů

Analýza: Koruna by měla jako jedna z mála v příštím roce posílit

 

Z evropských měn mimo euro v roce 2019 nejvíce posílila libra. Polský zlotý byl stabilní, stejně jako česká koruna. Nejhorší výkonnost měla turecká lira následovaná maďarským forintem. V roce 2020 by měla většina měn mimo euro klesat, česká koruna by mohla naopak lehce posílit. Ukazuje to analýza společnosti Purple Trading, která se zaměřuje na obchodování na burze.

Loading



 

Česká koruna byla v roce 2019 nejslabší v září, kdy se obchodovala na ceně 25,90 za euro a aktuální kurz je 25,50. Pro rok 2020 však predikuje Česká národní banka hodnotu 25,40 korun za euro, tuzemská měna by tedy měla lehce posílit. V rámci boje proti inflačním tlakům vzrostla klíčová úroková sazba v průběhu roku o 0,25 %  na nynější 2 %, což je jedna z nejvyšších sazeb v Evropě. ČNB je navíc jediná, která v Evropě nevylučuje další zvyšování úrokových sazeb. “Koruna má ve srovnání s eurozónou jednu z nejvyšších úrokových sazeb, která ji drží nahoře. Pokud se ke konci roku 2020 naplní předpoklad toho, že se podaří globální rizika postupně řešit, mohla by koruna posílit. V rámci bankovní rady se již nyní ozývají hlasy volající po dalším zvýšení úrokové sazby. Důvodem pro možné zvýšení sazeb je inflace, která se blíží hornímu dvouprocentnímu cíli. Tento názor má zatím nicméně menšinovou podporu,” říká Jaroslav Tupý, hlavní analytik společnosti Purple Trading.

Pro britskou libru byl vývoj událostí velice pozitivní a v uplynulém roce vůči euru posílila o 6,8 %. Momentálně se obchoduje kolem hodnoty 0,83 eura za libru. “Brexit byl po většinu roku 2019 velkou neznámou. Po volbách je však jasno. Otázkou zůstává, jaký bude další vývoj v přechodném období a jaké obchodní dohody si Británie vyjedná s EU a dalšími zeměmi,” říká Jaroslav Tupý.

Nejhorší výkonnost mezi evropskými měnami v roce 2019 zaznamenala turecká lira, která vůči euru oslabila o 6,8 %. “Kromě globálních rizik k tomu přispěl především turbulentní vývoj v Turecku, kde se prezident Erdogan snaží podpořit ekonomický růst poté, co komunální březnové volby nebyly příznivé pro jeho stranu. Vyměnil guvernéra centrální banky, který zařídil pokles úrokové sazby o 12 % od června 2019 k dnešku, což přirozeně  vyvolalo na liru velký tlak,” říká Tupý. V roce 2020 by lira měla pokračovat v oslabování. Aktuálně se pár EUR/TRY obchoduje za 6,51 a v příštím roce by to mohlo být až 7,50 liry za euro.

Slabý byl vůči euru také byl maďarský forint, který v listopadu dosáhl na hodnotu 337,27, což byl historicky nejslabší kurz. Od té doby sice nepatrně posílil, analytici ovšem neočekávají, že by se trend oslabování měl brzy změnit. “Problém pro forint je nízká úroková sazba 0,9 %, kterou udržuje maďarská centrální banka. V uvolněné měnové politice bude pravděpodobně pokračovat, aby podpořila růst v době zpomalení globální ekonomiky,” říká Tupý. Forint od počátku roku vůči euru ztratil necelá 3 % a v roce 2020 by podle agentury Reuters měl oslabit o další 1,1 %.

REKLAMA

Polský zlotý patřil ke stabilnějším měnám, vůči euru v roce 2019 posílil o 0,4 %. Pro rok 2020 je však předpověď negativní a měl by oslabit o 0,5 %. “Důvodem je jednak globální zpomalování a také předpokládané zvyšování zahraničního dluhu,” říká Tupý z Purple Trading.

Zdroj: Purple Trading

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

Komentář: Král dolar a dalekosáhlé důsledky

Zdá se, že síla amerického dolaru pomalu uvadá, ale riziko stagflace v Evropě i ve Velké Británii, spolu s nepolevujícím oslabením čínské ekonomiky, napovídá, že k poklesu této měny asi v dohledné době nedojde. Silný dolar sice pomáhá držet americkou inflaci na uzdě, pro domácí ekonomiku a investory s velkými zahraničními expozicemi […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *