CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

14. 03. 2023

0 komentářů

Analýza Invesca: Znovuotevření čínské ekonomiky je povzbuzením pro sektor služeb

 

Je to už víc než tři měsíce, co Čína uvolnila politiku nulové tolerance covidu a znovu otevřela svou ekonomiku. Mnozí byli skeptičtí ohledně přínosu otevření pro čínskou ekonomiku a obávali se, že by to mohlo rozpoutat obrovskou vlnu infekcí covidu. Já jsem však byla raným čínským býkem. Povzbudilo mě vysoké procento plně očkovaných v čínské populaci – mnohem vyšší než v jiných zemích, které se znovu otevřely. Navíc jsem si myslela, že znovuotevření by mohlo být pro ekonomiku velkou sílou.

Loading 

Proč? Viděla jsem, jak rychle vzrostla poptávka po pandemii v západních vyspělých zemích. A vzhledem k tomu, že čínská politika nulového covidu trvala mnohem déle než přísná omezení v těchto zemích, předpokládala jsem, že bude existovat mnohem vyšší úroveň odložené poptávky, která by mohla poskytnout velký impuls sektoru služeb. Dnes už začínáme zaznamenávat důkazy.

Znovuotevření čínského trhu služby povzbudilo

Vidíme známky toho, že znovuotevření má na čínskou ekonomiku, zejména na sektor služeb, velmi pozitivní dopad. Například index nákupních manažerů (PMI) Caixin/S&P Global Services vzrostl z lednových 52,9 na únorových 55,0. A oficiální index PMI nevýrobního sektoru NBS pro Čínu vzrostl z lednových 54,4 na únorových 56,3, což je nejvyšší hodnota od března 2021. Můj klíčový poznatek: snaha „pomstít život“, což jsem očekávala, začala. (Za zmínku stojí i to, že se zlepšila i výrobní aktivita).

Není divu, že od oznámení o znovuotevření trhu loni na podzim se v Číně rozmnožili býci. Tento sentiment však zpochybnil Národní lidový kongres, který počátkem března prezentací zprávy Government Work Report (GWR) premiérem Li Keqiangem. Investoři jsou zklamáni „přibližně 5%“ cílem růstu hrubého domácího produktu (HDP) pro letošní rok. Ten stanovili čínští politici, mnozí investoři přitom doufali v cíl 5,5 % nebo dokonce 6 %.

Někteří předpokládají ale nejhorší – že Čína stanovila nízký cíl, protože se letos výrazně zvýší regulace. Jiní se domnívají, že signál, co Čína vysílá je, že nebude poskytovat výrazné stimuly své ekonomice. Já však nevěřím, že je tomu tak v obou případech. Politici prohlásili, že budou podporovat platformovou ekonomiku, a také se zavázali chránit práva soukromých podniků a podnikatelů. Kromě toho se politici zavázali k účinnější a výrazně akomodativní fiskální politice. Podle mne tak může být prostě pohodlnější, když se náročném roce 2022 nastaví laťka nízko, aby ji bylo snazší překonat.

REKLAMA

Pohled na širší souvislosti

Nechci být příliš krátkozraká. Investoři se účastní maratonu, nikoli sprintu, a proto je třeba udělat krok zpět a podívat se na souvislosti šířeji. Znamená to také, že musíme udělat další krok zpět a podívat se na ještě větší obrázek – být dobře diverzifikovaní napříč hlavními třídami aktiv i v rámci nich po mnoho let, ignorovat šum v pozadí a soustředit se na naše dlouhodobé cíle.

Analýza Kristiny Hooper, vedoucí stratéžky pro globální trhy, Invesco Ltd.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *