CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

16. 06. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Analýza Fidelity International: GRANOLAS představují příležitost v evropských akciích

 

Pandemie Covid-19 posílila některé trendy z posledních let. Na pořadu dne je digitalizace, inovace nebo možné přeskupení dodavatelských řetězců. To vše bude mít výrazný dopad na společnosti v Evropě a zejména na ty, které jsou považovány za GRANOLAS. Stejně jako úspěšné americké akcie FAANG se podle analýzy Fidelity International evropské společnosti GRANOLAS jeví v současném tržním prostředí jako klíčové pro úspěšné investice. Profitují i v současné koronavirové krizi a měly by se ukázat jako dlouhodobí vítězové. Fidelity International u nich předpokládá dosažení robustního dlouhodobého výkonu.

Loading



 

Zkratka GRANOLAS, kterou vytvořili v Goldman Sachs,[1] označuje akcie některých z největších evropských společností s výrazně méně cyklickými obchodními modely. Jedná se o tzv. kvalitní společnosti se strukturálním růstem, silnými rozvahami, nízkou úrovní zadlužení, robustními zisky, a tedy pravidelnými a stabilními cash flow. GRANOLAS představují největší evropské společnosti podle tržní kapitalizace, které jsou součástí zdravotnictví, spotřebního zboží a technologií: Glaxosmithkline; Roche; ASML; Nestlé, Novartis, Novo Nordisk; L´Oréal, LVMH; Astrazeneca; SAP, Sanofi.[2]

„U této třídy aktiv vnímáme jejich atraktivitu ze dvou hlavních důvodů: diverzifikace a ocenění. Evropa čelí řadě rizik v souvislosti s italský dluhem, Brexitem a migrační krizí a investoři mají důvody k obezřetnosti. Avšak jako třída aktiv jsou evropské akcie mnohem méně závislé přímo na Evropě a její politice a ekonomice, než by se zdálo,“ vysvětluje Natalie Briggs, Investment Specialist EuropeFidelity International. Pouze jedna třetina příjmů generovaných evropskými kótovanými akciemi pochází z regionu, stejný podíl na výnosech představují rozvíjející se trhy a USA. Ačkoli nemá evropský trh rychle rostoucí společnosti či technologické giganty jako USA, jsou zde světové společnosti nejlepší ve své třídě, které mají centrálu nebo jsou kótované v Evropě. Těží z kvalitní regulace a likvidity, kterou region umožňuje. Jména jako GlaxoSmithKline, Nestle, Roche a SAP jsou kótovaná v Evropě, ale většina jejich příjmů pochází z oblastí mimo tento region a jsou v tomto smyslu skutečně globálními akciemi se slušnými vlastnostmi. Jedná o jména se stabilními rozvahami, silnými franšízami a profily výnosů, které odolávají bouřím na trhu.

Volatilita vlivem Covid-19 vedla k strmému propadu ekonomicky citlivých odvětví a i po částečném zotavení jsou evropské akcie z agregovaného pohledu podhodnoceny. Rozdíl mezi akciovými výnosy a výnosy dluhopisů dosáhl v březnu téměř stejně vysokých hodnot jako v době celosvětové finanční krize a navzdory oživení trhu zůstává na zvýšené úrovni. Evropské akcie se ukazují jako levné, mezera mezi americkými a evropskými rizikovými prémiemi (rozdíl mezi akciovými výnosy a výnosy dluhopisů) se v průběhu posledního desetiletí tolik rozšířila, protože americké akcie překvapily výkonností a zvýšily se valuace mezi regiony. Vzhledem ke skutečně globální povaze evropského trhu a kvalitě mnoha světových jmen je tento posun extrémní. Evropské akcie nejsou jen levné oproti dluhopisům, ale mají ve srovnání s americkými protějšky také dobrou hodnotu. „Síla nabídky evropských titulů společnosti Fidelity International spočívá ve výzkumu, který nám umožňuje identifikovat dlouhodobé vítěze v oblastech, které byly na trhu špatně odhadnuty. Aktivní investoři mohou využít období paniky a prudkých cenových výkyvů s tím souvisejících k nákupu podílů pod jejich vnitřní hodnotou, což je hlavní faktor, který určuje jejich výnosnost v čase,“ přibližuje Natalie Briggs.

Obrázek: Evropské akcie vypadají oproti dluhopisům levně a mají lepší hodnotu než americké akcie

REKLAMA

Zdroj: Fidelity International, Refinitiv DataStream, 30. dubna 2020

Investoři navíc požadují větší zaměření na udržitelnost. Mnoho velkých evropských společností aplikuje zásady udržitelnosti už celá desetiletí, a jsou tak napřed před asijskými a severoamerickými protějšky. Evropské společnosti jsou z hlediska ESG nejlepší na světě. Společnosti s nižším rizikovým profilem a lepším skóre udržitelnosti mají nižší kapitálové náklady. Je pravděpodobné, že počet evropských akciových fondů věnovaných investování do ESG se bude i nadále zvyšovat, a poptávka po těchto fondech poroste s tím, jak kolem roku 2030 začnou více investovat lidé z generace mileniálů. To je dlouhodobě potenciální hnací motor kapitálu v regionu.

[1] Goldman Sachs, Strategy Espresso: Healthy as GRANOLAS – 30 April 2020; “Move Over, FAANGs. Goldman Unveils Europe’s ‘GRANOLAS’ Stocks”, Bloomberg.com – 28 April 2020

[2] Tamtéž.

Tisková zpráva Fidelity International

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *