Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Analytik Broker Consulting investorům: Na terorismus si trhy zvykly, citlivé však zůstanou i v roce 2017

Na světových trzích byla v roce 2016 patrná především zvýšená volatilita spojená s jakoukoliv politickou změnou. Naopak bezpečnostní rizika, jako je terorismus, mají pouze omezené krátkodobé a vesměs spíše lokální dopady. Něco podobného lze minimálně ve stejné  míře očekávat i v roce 2017, a to především v Evropské unii, kterou čekají volby v klíčových členských státech, jako jsou Německo a Francie. Vyplynulo to z vyhodnocení finančně-poradenské společnosti Broker Consulting, které komentoval její hlavní analytik, Martin Novák.

„Finanční svět a analytici tipovali při většině politických událostí roku 2016 zcela opačný výsledek, než se dostavil. Týkalo se to Brexitu i voleb v USA. Krátkodobě proto byly patrné velké výkyvy na trzích. Ovšem trhy se opět poměrně rychle vrátily na původní úrovně, které následně začali překonávat,“ uvedl Martin Novák. „Pro investory je proto nutné zachovat chladnou hlavu i v roce 2017 především u klíčových politických událostí, jako bude nástup Donalda Trumpa či volby v řadě států eurozóny,“ dodal.

Srovnání klíčových ukazatelů bezprostředně po zásadních politických událostech roku 2016, jako byly Brexit a volby v USA:

broZ vyhodnocení Broker Consulting také vyplynulo, že trhy si již zvykly na bezpečnostní riziko v podobě světového terorismu. Srovnání klíčových ukazatelů bezprostředně po největších teroristických útocích v Evropě demonstruje nízkou míru dopadu těchto událostí:

bro2„Dopad na trhy záleží vždy na rozsahu bezpečnostních incidentů, proto lze v současné době za zásadní bezpečnostní incident považovat de facto krizi v Sýrii,“ uvedl Martin Novák. „Jde o konflikt, který začal výrazně hýbat se vztahy mezi světovými mocno“stmi na nejvyšší politické úrovni. Proto je nutné brát ho z investičního pohledu v potaz,“ uzavřel Novák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.