Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Americký finanční systém zemřel v roce 2008

Investice 30.10.2015 | 16:31 0 Komentářů

Celková dodávka stříbra je nedostačující v době, kdy investoři nakupují rekordní množství minci a slitků. V případě, že by USA a svět utrpěl v příštích měsících pád trhu nebo “Black Swan” událost, můžeme vidět aktuální nedostatek fyzického stříbra a potvrzení názoru, že tento stav jen tak brzo neskončí. Nicméně investoři, kteří se snaží načasovat krach trhu s cílem dostat se do zlata nebo stříbra, mohou být velmi frustrovaní, kdy už to konečně přijde? Proč? Je mnoho lidí, kteří jsou připravení “stisknout spoušť” a vše odstartovat. Pokud k tomu dojde a zvedne se lavina nákupu, stříbro nebude v dostatečném množství k uspokojení investorských požadavků.

Současný maloobchodní nedostatek fyzického stříbra, jehož jsme svědky, i nadále pokračuje a trvá již několik měsíců. Zvyšující se poptávka investorů a poměrně nízká a stabilní cena tohoto kovu má za následek problémy v dodávkách a uspokojování požadavků investorů. Nákupní intenzita i nadále narůstá a láme další rekordy. Může to být chápáno jako nějaká forma hry na “humbuk”, že USA nebo svět zažívá další akci “Black Swan”, jako byl kolaps Lehman Brothers v roce 2008. Fyzická poptávka po stříbře bude pravděpodobně “explodovat” na úrovních mnohem vyšších, než jsou dnes.

Přetrvávající nedostatek stříbra i při trojnásobném objemu výroby

Tom Power, generální ředitel mincovny Sunshine Minting řekl, že jejich roční úroveň produkce stříbra  vzrostla třikrát z 25 milionů oz v roce 2008 na odhadovaných 75 – 80 milionů oz v letošním roce. Sunshine Minting, Inc.  je jedním z největších producentů stříbra v USA. Power také uvedl, je nutné mít na paměti, že v roce 2008 byl vrcholem malobochodní poptávky po investičním stříbře, kdy cena klesla z 20 $ až na 8,50 $. Tehdy bylo obrovské zpoždění produktů a vysoké prémie, stejně jako za současných podmínek. Nicméně dnešní nedostatek nastává v době, kdy Sunshine Minting zvyšovala svůj objem produkce stříbra až na trojnásobek úrovně z roku 2008. 

Lidé, kteří nadále opakují, že “neexistuje žádný skutečný nedostatek stříbra, dokud nenarazí na velkoobchodní trh” by se měli probudit. Nikdy zatím nebyl velkoobchodní nedostatek stříbra, ale může to být teď poprvé. Power také uvedl, že dnešní nákupní stav tohoto kovu je bezprecedentní. Mnoho prodejců bylo poznamenáno tím, že se objevilo mnoho nových kupců a významně se zvýšil nákup jak fyzického zlata tak i stříbra. Nejednalo se o malé “časové” investory, ale objevili se bohatí zákazníci, kteří jsou na trhu prvně. Rozhodli se začít nakupovat a investovat do zlata a stříbra v důsledku očekávající “havárie” širších akciových trhů či z důvodu nedůvěry k vládě a americkému dolaru. Tyto důvody jsou zásadní, protože je jen otázkou času, kdy se trh nakonec zhroutí a dolar zamíří do ústraní.

Americký finanční systém: Letadlo bez pilota

Je třeba mít na paměti, že celý systém amerického investičního bankovnictví se zhroutil v roce 2008 spolu s trhem nemovitostí, protože ekonomika spadla do hluboké recese. Je jen otázkou času, kdy nastane opět něco dalšího a horšího. Investoři musí pochopit, že americký finanční systém zemřel v roce 2008, i když se velké banky stále chovají a tváří jako by bylo všechno v pořádku a nic se nestalo, opak je pravdou. Jsou obrovským Ponziho schématem.

To je označení pro podvodné investiční operace, kde investoři svěřují provozovateli fondu peníze za účelem jejich zúročení, avšak provozovatel tyto peníze dále neinvestuje, a namísto toho pouze vyplácí prostředky fondu jen některým investorům. A to většinou těm, kteří investovali dříve. Tento systém může omezeně fungovat dokud přicházejí noví investoři a prostředky se dají vyplácet ostatním. Když už ve fondu nezbudou žádné peníze na vyplácení, fond zkrachuje a vyplaceni tak jsou jen někteří investoři, zatímco ostatní nedostanou nic. 

Všechna Ponziho schémata míří ke konci! Je to jen otázka času. 

Bohužel tento nadcházející kolaps širšího akciového a finančního systému bude mnohem horší než v roce 2008. Obrovský nárůst v celkovém nákupu fyzického stříbra odráží pokračující strach investorů, že je něco špatně. 

Jan Žák, investiční analytik Zlaťáky.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.