CZK/€ 24.515 +0,14%

CZK/$ 25.028 +0,80%

CZK/£ 28.051 +0,37%

CZK/CHF 25.278 +0,26%

07. 03. 2019

0 komentářů

Americké fondy Powder Gate: Nová příležitost pro české kvalifikované investory

 

Čeští kvalifikovaní investoři mají nedostatek atraktivních investičních příležitostí, tvrdí americká investiční společnost Powder Gate (název je odvozen od Prašné brány). „Chceme jim proto nabídnout možnost zapojit se do našich dvou hlavních investičních strategií,“ uvedl dnes na tiskové konferenci v Praze Tadeáš Trojan, manažer a spolumajitel newyorské firmy s českými kořeny a částečně českým týmem a kapitálem. 

Češi tak mají aktuálně možnost investovat přímo do amerických fondů, které jsou z pohledu České národní banky (ČNB), jako regulátora trhu, srovnatelné s tuzemskými fondy kvalifikovaných investorů. Oba fondy, které ČNB letos zapsala na veřejně dostupný seznam, jsou registrovány v americkém státě Delaware, kde byla založena více než polovina veřejně obchodovatelných amerických firem kótovaných na newyorské burze a v němž sídlí více než 65 procent společností firem žebříčku Fortune 500.

„Myslíme si, že čeští kvalifikovaní investoři mají nedostatek atraktivních investičních příležitosti,“ říká Trojan a vysvětluje: „Jejich portfolia často zahrnují příliš hotovosti, jež generuje minimální, nebo s ohledem na aktuální míru inflace, spíše záporný vynos. Tato portfolia jsou také nedostatečně diverzifikována – jak geograficky, tak z pohledu třídy aktiv (asset classes) – a jsou často přeexponována do středoevropského regionu a do jednoho až dvou aktiv, zejména nemovitostí. Současně registrujeme apetit investorů po startupech.“

Nedostatek příležitostí vede podle Trojana buď k vysokému objemu hotovosti, jež generuje záporný výnos, či k investicím „z nouze“ do předražených nemovitostí nebo do lokálních firemních dluhopisů, z nichž řadu lze považovat za dosti rizikové. To potvrzuje i Pavel Brůžek, předseda představenstva české investiční společnosti bpd partners: „Do Powder Gate jsme se rozhodli vstoupit z nedostatku atraktivních investičních příležitostí na středoevropském trhu a především kvůli kvalitě týmu a jeho schopnosti generovat velmi zajímavé investiční příležitosti, k nimž se bez fyzické účasti na americkém trhu český investor v praxi v podstatě nedostane.“

Powder Gate, investiční společnost sídlící v New Yorku – s částečně českým týmem a českým kapitálem od investiční skupiny bpd partners – se po necelých třech letech existence a po úspěšném startu a vybudování špičkového týmu se zkušenostmi z předních finančních institucí na Wall Street rozhodla nabídnout tuzemským kvalifikovaným investorům možnost podílet se na svých dvou hlavních strategiích.

REKLAMA

První z nich je venture capital fond, jenž investuje do startupů v počáteční fázi. Fond se zaměřuje výhradně na firmy řízené mimořádně talentovanými zakladateli, jež hledají řešení důležitých problémů, které mohou velkému množství lidí významně zlepšit kvalitu jejich života a zároveň vytvářet vysokou finanční hodnotu pro své akcionáře.

„Primárně se zaměřujeme na tři hlavní témata, o nichž jsme přesvědčeni, že budou mít v několika následujících dekádách zásadní dopad na vývoj naší společnosti. První se týká růstu světové populace a jejího stárnutí, jež ovlivňuje čtyři oblasti našeho zájmu: Zdravotnictví a well-being, zemědělství a potravinářství, data a urbanizaci. Druhým tématem je umělá inteligence a třetím syntetická biologie. Všechny tyto oblasti jsou přitom vzájemně propojeny,“ vysvětluje Trojan.

Pro bpd partners spolupráce s Powder Gate mj. znamená, že společnost po boku špičkových světových investorů – např. Sequoia Capital, Viking Global, family office Billa Gatese, Larryho Page či Michaela Bloomberga – zainvestovala do startupů, které vyvíjí léky na léčbu imunologických onemocnění či rakoviny. „A které mají potenciál stát se tzv. jednorožci, tedy společnostmi s tržním kapitálem ve výši alespoň jedné miliardy dolarů,“ doplňuje Pavel Brůžek.

Druhý fond (public equities) je konzervativnější. „V něm investujeme kapitál do malého počtu vysoce kvalitních veřejně obchodovatelných podniků a vyhledáváme situace, v nichž je cena firem na akciovém trhu výrazně nižší, než jejich dlouhodobá vnitřní hodnota (intrinsic value). Je to jako koupit jeden dolar za méně než 100 centů,“ doplňuje Tadeáš Trojan.

REKLAMA

„Vyhledáváme fundamentálně dlouhodobě podhodnocené společnosti, které akciový trh přehlíží či je přehnaně podhodnocuje, u nichž jsme přesvědčeni, že jejich dlouhodobá hodnota je výrazně vyšší, než cena, za niž se momentálně obchodují,“ říká Trojan.

„Máme tří až pětiletý investiční horizont, využíváme dlouhodobého kapitálu a jdeme proti krátkodobému, často davovému chování akciových trhů,“ dodává ke strategii fondu s poukazem na nárůst pasivního investování a nástup tzv. EFT fondů. „Tento trend nahrává dlouhodobým fundamentálně orientovaným investorům, mezi něž se řadíme,“ upřesňuje Trojan.

Do fondů Powder Gate I, LP a Powder Gate Partnership LP mohou vstoupit jen tzv. kvalifikovaní investoři, přičemž nejnižší částka investice je 250 000 amerických dolarů. „Fondy jsou otevřeny pouze pro omezený počet investorů, kteří sdílejí naši investiční filozofii a globální uvažování. Cílíme přibližně na deset investorů – proto, abychom se každému mohli dostatečně věnovat,“ uzavírá Tadeáš Trojan.

Tisková zpráva Powder Gate

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do nové energetiky porostou

Více než 20 let stojí Evropská unie (EU) v čele mezinárodních iniciativ týkajících se boje proti změně klimatu. Vypracovala ambiciózní politiky v oblasti energií a klimatu, jejichž cílem je mimo jiné snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 80 %. I proto se investoři zajímají o […]

Text: Filip Kučera

07. 03. 2022

Fond-show: ZDR Investments Real Estate

Nemovitostní fond pro kvalifikované investory se stabilními výnosy 7-9 % ročně díky pravidelným příjmům z pronájmu nemovitostí. Spravuje především retailové prodejny, např. pro obchody Albert, Billa, Penny Market apod. 

Text: Jan Traxler

02. 06. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.