Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Američané slaví a německé HDP táhne soukromá spotřeba

Investice 24.11.2016 | 18:29 0 Komentářů

Američané si dnes užívali Den díkuvzdání, a tak aktivita na trzích bez přítomnosti finančníků z USA byla mdlá. Makroekonomickému kalendáři pak dnes dominovala data z německé ekonomiky. Tamní statistický úřad potvrdil, že německé hospodářství ve třetím čtvrtletí vzrostlo o 0,2 % q/q. Ze struktury HDP je patrné, že tahounem zůstává spotřeba domácností, která profituje z dobré situace na trhu práce. Německá vláda se také činí. Patrně už to je předzvěst předvolební fiskální expanze. Investice a exporty ovšem zaostávají.

V posledním čtvrtletí roku by si ale Německo mohlo vést ještě lépe. Očekávání na úrovni 0,5 % q/q bylo dnes podpořeno dobrým výsledkem vpředhledícího indikátoru Ifo, který ve složce hodnocení současné situace přidal dalších 0,6 bodu. Spotřebitelský indikátor GfK pak tak dále vzrostl o 0,1 bodu a je lehce pod historickými maximy.

Také v ČR byly zveřejněny indikátory důvěry. Raketový růst zaznamenala důvěra podnikatelů, která je tak nejvyšší od roku 2008. Pozitivní hodnocení uvádějí především podnikatelé v průmyslu či službách. O něco pesimističtější jsou spotřebitelé, kteří tento měsíc relativně hůře hodnotí ekonomickou situaci, obávají se vyšší nezaměstnanosti i růstu cen. To se projevuje v jejich větší ochotě šetřit. Největšími pesimisty ovšem zůstávají podnikatelé ve stavebnictví z často zmiňovaných důvodů (nízké investice vlády, problémy s EIA, v Praze pak problémy ohledně stavebních předpisů).

DAVID KOCOUREK
Economist
Investment Banking
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.