Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Američané, Kanaďané a Britové jsou nejvíce spokojeni s množstvím volného času

Investice 27.07.2015 | 12:55 0 Komentářů

Velké množství lidí si stěžuje na rychlé životní tempo. Ovšem zjištění zveřejněná společností GfK ukazují na to, že v mezinárodním měřítku většina lidí, konkrétně 58 procent, prohlašuje, že jsou s množstvím volného času úplně nebo docela spokojeni.

Ve 22 zkoumaných zemích tvrdí 16 procent lidí starších 15 let, že jsou úplně spokojeni s množstvím volného času, a 42 procent říká, že jsou v tomto ohledu docela spokojeni. Celkově je pouze 18 procent lidí nespokojeno, a z toho 4 procenta uvádí, že s množstvím volného času nejsou spokojeni vůbec. Zbývající čtvrtina (24 procent) se k tomuto tématu vyjadřuje neutrálně.

Tyto údaje jsou velmi cenné pro všechny obchodní organizace nabízející produkty nebo služby zaměřené na volný čas a odpočinek, neboť na základě toho lze zpřesňovat reklamní sdělení tak, aby co nejúčinněji oslovovala jednotlivé skupiny. Například lidé, kteří jsou s množstvím volného času nejméně spokojeni, pravděpodobně zareagují na nabídky týkající se co nejlepšího využití volného času, jehož mají málo, nebo na nabídku aktivit, jež se dají přizpůsobit nepravidelnému využívání volného času.

Ve spokojenosti s množstvím volného času vedou Američané

Obsah pojmu „volný čas“ se bezpochyby liší od kultury ke kultuře a člověk od člověka. Přesto však spokojenost lidí v jiných zemích s množstvím volného času, ať už ho vnímají jakkoli, poskytuje srovnatelné poznatky.

Navzdory dobře známé informaci, že lidé v USA mají během roku jen velmi málo dnů dovolené, jsou přesto nejvíce spokojeni s množstvím volného času, který mají k dispozici. Téměř sedm z deseti (69 procent) prohlašuje, že jsou úplně, nebo docela spokojeni. Těsně za nimi se umístili obyvatelé Británie a Kanady (v obou zemích 67 procent) a pak následuje Belgie a Německo (66 procent). Mezi zeměmi, kde jsou lidé pravděpodobně nejméně spokojeni s množstvím volného času, je na prvním místě Rusko, kde skoro třetina (31 procent) není spokojena vůbec, nebo není spokojena docela. Pak následuje Japonsko (30 procent) a Brazílie (28 procent).

Spokojenost s volným časem přichází s penzí

Není překvapením, že lidé ve věku nad 60 let mají tendenci být s množstvím volného času spokojeni, přičemž třetina (31 procent) je spokojená naprosto a necelá polovina (46 procent) je docela spokojená. Ovšem ostatní věkové skupiny nejsou příliš daleko za těmi, kdo tvrdí, že jsou celkem spokojeni s množstvím volného času – je to 40 až 43 procent. Teprve jde-li o úplnou spokojenost, zůstávají tyto věkové skupiny více pozadu ve srovnání s lidmi, kterým je 60 a více.

Výzkum

GfK uskutečnila ve 22 zemích online průzkum zahrnující více než 27 000 osob starších 15 let (na Ukrajině šlo o osobní rozhovory). Terénní průzkum byl proveden v létě 2014. V zemích, kde dotazování proběhlo online, byla data vážena tak, aby odrážela demografickou skladbu online populace ve věku 15+. V případě Ukrajiny, kde šlo o osobní rozhovory, je tato studie reprezentativní pro městskou populaci ve věku 15 +, do níž nejsou zahrnuti příslušníci vrstvy s nejnižším socioekonomickým statusem. Tato tisková zpráva se zabývá následujícími zeměmi: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Kanada, Čína, Francie, Německo, Hongkong, Itálie, Japonsko, Mexiko, Polsko, Rusko, Jižní Korea, Španělsko, Švédsko, Tchaj-wan, Turecko, Velká Británie, Ukrajina, USA.

Zdroj: Tisková zpráva GfK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.