CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

24. 10. 2013

1 komentář

Subjekty:

Allianz pojišťovna varuje řidiče. Změna času, podzimní prázdniny i nadcházející dušičky zvyšují počet nehod o 15 procent

 


 

Likvidátoři Allianz vyhodnotili počty dopravních nehod, úrazů a odpovědnostních škod,
u nichž může hrát roli menší soustředěnost, vykolejení z „biorytmu“ doprovázeného poruchami spánku, oslabenou koncentrací, zpomalenými, či naopak unáhlenými reakcemi, nebo dokonce malátností a dalšími zdravotními indispozicemi. Za poslední tři roky tak prověřili počty pojistných událostí vždy těsně po změně času na letní – v březnu a po návratu z letního do středoevropského času v říjnu a vybrali ty, u nichž tento „lidský“ faktor může hrát roli. Srovnali počty nahlášených událostí v pěti bezprostředně jdoucích dnech po změně času, což je průměrná doba, kdy se organismus na změnu adaptuje, s pěti průměrnými dny v roce.

„Zjistili jsme, že minimální nárůst škod v těchto dnech je 13 procent a projevil se ve dnech po 27. 3. 2011, kdy nastala změna na letní čas. V loňském a letošním roce již byl březnový nárůst o 16 a 17 procent. Výraznější nárůst – o 20 procent jsme zaznamenali v říjnu 2011, loni to bylo více než 22 procent. Je zřejmé, že na podzimních vyšších číslech se negativně projevily také dušičky a zhoršené počasí,“ vypočítává Tomáš Klofát, ředitel likvidace pojistných událostí Allianz.

Přechod na zimní a letní čas a jeho negativní důsledky byly předmětem i mnoha zahraničních studií, podle nichž stoupá počet úrazů, a to až o 6 procent a zejména počet havárií – podle kanadských vědců je to o 8 procent, podle švédského výzkumu se dokonce bezprostředně po změně času zvyšuje počet nehod až o jedenáct procent.

Nejčastější příčinou nehod těchto dnů u nás je nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky, dále pak rychlost a mikrospánek. Řidiči by proto letos neměli podceňovat únavu, třeba způsobenou
i změnou času a raději se vyvarovat nočního cestování po náročném dni v zaměstnání. Vůbec větší opatrnost je na aktuálně mokrých, kluzkých a místy i namrzlých silnicích nutností.

Proto je na místě v těchto dnech zvýšit opatrnost a myslet na rizika, která jsou příznačná právě pro toto období. Podle předpovědi počasí to vypadá, že letošní Dušičky budou abnormálně teplé, ale deštivé. Silnice tak budou převážně mokré, na silnicích nižší třídy hrozí také střety se zvěří, nebo smyk na mokrém listí. Spolu s ranními mlhami či brzkým stmíváním se řidičům může jezdit hůř než obvykle.

REKLAMA

Odborníci na bezpečnost z Allianz proto doporučují dodržovat 6 základních pravidel, která motoristům pomohou dorazit bezpečně a bez zbytečných komplikací.

  • Zkontrolujte si stav svých pneumatik. Nezapomeňte, že od 1. listopadu jsou zimní pneumatiky předepsány zákonem
  • Při snížené viditelnosti využívejte dálková či mlhová světla. Nezapomeňte však na to, že mohou protijedoucí řidiče oslnit, proto je používejte ohleduplně a v situacích, kdy nikomu nevadí.
  • Jezděte pomaleji než obvykle a v případě, že musíte prudce zabrzdit, signalizujte to řidičům za vámi.
  • Víc než kdykoliv jindy dodržujte bezpečnou vzdálenost! Pamatujte na to, že na mokré a kluzké vozovce je brzdná dráha mnohem delší.
  • Nepodceňujte únavu, v jejím důsledku hrozí mikrospánek za volantem!
  • Pozor i na to, že kromě tradičních účastníků silničního provozu se navíc na cesty vydávají i tzv. sváteční řidiči, kteří tak společně se zhuštěným provozem a mokrými vozovkami představují větší riziko vzniku dopravních nehod.

 

Každoroční zavedení letního času u nás začalo v roce 1979. I přes argumenty odpůrců zůstává střídání zimního a letního času zachováno a lidský organismus se s ním musí dvakrát ročně vypořádat. Příští rok by měl letní čas trvat od 30. března do 26. října, v roce 2015 pak od 29. března do 25. října.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozhovor: Pojišťovna má vyřešit problém, ne jen zaplatit škodu

Skutečnou hrozbou pro pojišťovny nejsou klimatické změny ani technologické firmy, které by si rády ukrojily díl trhu, ale to, jak rychle se dokáží pojišťovny přizpůsobit změnám a nepodcenit žádný aspekt, který na ně může dopadnout. V rozhovoru to uvedl prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš.

Text: Redakce

24. 04. 2024

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *