Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Allianz pojišťovna upozorňuje: Na Dušičky jsou silnice rizikovější

Svátek Památky zesnulých se už nezadržitelně blíží a spolu s ním také častější cestování mnohých Čechů napříč celou republikou, aby uctili památku svých zemřelých příbuzných. Allianz pojišťovna eviduje z dušičkových cest uplynulých let stovky pojistných událostí. Jejich nejčastější příčinou byly nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky, rychlost a také mikrospánek. Řidiči by proto letos neměli podceňovat únavu a raději se vyvarovat nočního cestování po náročném dni v zaměstnání. Vůbec větší opatrnost je na aktuálně mokrých, kluzkých a místy i namrzlých silnicích nutností.

Allianz pojišťovna evidovala v minulém roce v pondělí (31. 10. 2011), tedy den před Dušičkami, 146 pojistných událostí z povinného ručení a havarijního pojištění, přičemž škody dosáhly částky téměř 5 milionů korun. V den po Dušičkách (2. 11. 2011) se počet nehod ještě zvýšil a překročil dvě stovky, takže celková finanční bilance za tyto dva dny přesáhla
12 milionů korun.

V předcházejících letech se počet pojistných událostí na silnicích v dnech před Památkou zesnulých neustále zvyšoval a byl průměrně o pětinu vyšší, než ve srovnatelných dnech v týdnu mimo svátky. Proto je na místě v těchto dnech zvýšit  opatrnost a myslet na rizika, která jsou příznačná právě pro toto období.

Kluzká, namrzlá vozovka a špatná viditelnost
Podle předpovědi počasí to vypadá tak, že o těchto Dušičkách se musíme připravit
na chladné dny se srážkami. Silnice tak budou převážně mokré, na silnicích nižší třídy hrozí také střety se zvěří, nebo smyk na mokrém listí. Spolu s mlhou či brzkým stmíváním se řidičům jezdí hůř než obvykle.
Odborníci na bezpečnost z Allianz proto doporučují dodržovat několik základních pravidel, která motoristům pomohou dorazit bezpečně a bez zbytečných komplikací.

 Zkontrolujte si stav svých pneumatik. Nezapomeňte, že od 1. listopadu jsou zimní pneumatiky předepsány zákonem.
 Při snížené viditelnosti využívejte dálková či mlhová světla. Nezapomeňte však na to, že mohou protijedoucí řidiče oslnit, proto je používejte ohleduplně a situacích, kdy nikomu nevadí.
 Jezděte pomaleji než obvykle a v případě, že musíte prudce zabrzdit, signalizujte to řidičům za vámi.
 Víc než kdykoliv jindy dodržujte bezpečnou vzdálenost! Pamatujte na to, že na mokré a kluzké vozovce je brzdná dráha mnohem delší.

Nepodceňujte únavu!

O minulém víkendu se i v Čechách posouval čas, který u některých jedinců může vyvolat změny spánkového rytmu. A pokud ve dnech před Památkou zesnulých cestují motoristé na hroby večer nebo v noci po perném dni stráveném v práci, zvyšuje se v důsledku únavy také riziko mikrospánku za volantem.

„Řízení za tmy, ve vyhřátém vozidle a po celodenní pracovní zátěži může velmi rychle skončit a také podle našich informací z hlášení nehod v těchto dnech často končí mikrospánkem,“ varuje Libor Beran, metodik likvidace škod z autopojištění Allianz. „Následky těchto nehod bývají velmi často tragické. Proto nepřeceňujte své síly a raději si dopřejte zejména při delších přesunech jednu přestávku na odpočívadle navíc,“ dodává.

Pozor i na to, že kromě tradičních účastníků silničního provozu se navíc na cesty vydávají
i tzv. sváteční řidiči, kteří tak společně se zhuštěným provozem a zasněženými a namrzlými vozovkami představují větší riziko vzniku dopravních nehod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.